Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kraków: Wystawa rękopisów Beethovena w Bibliotece Jagiellońskiej

0
Podziel się:

Rękopisy muzyczne Ludwiga van Beethovena oraz innych kompozytorów
zagranicznych i polskich zostały pokazane na wystawie otwartej w czwartek w Bibliotece
Jagiellońskiej. Ekspozycja jest imprezą towarzyszącą 17. Wielkanocnemu Festiwalowi Ludwiga van
Beethovena.

Rękopisy muzyczne Ludwiga van Beethovena oraz innych kompozytorów zagranicznych i polskich zostały pokazane na wystawie otwartej w czwartek w Bibliotece Jagiellońskiej. Ekspozycja jest imprezą towarzyszącą 17. Wielkanocnemu Festiwalowi Ludwiga van Beethovena.

Jak powiedziała podczas otwarcia wystawy prezes Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena Elżbieta Penderecka, jak co roku dzięki wystawie w "Jagiellonce" możemy choćby na moment przekroczyć tajniki wyobraźni kompozytorów i zaobserwować, w jaki sposób szkicują oni pierwsze pomysły i notują elementy dzieła muzycznego.

"Już w takiej pierwotnej kresce zapisu możemy odkryć cechy charakteru artysty, rysy jego indywidualnej osobowości. Przykładowo u Mozarta notacja jest precyzyjna, wycyzelowana niczym muzyczna kaligrafia; u Beethovena - przeciwnie, zamaszysta, dynamiczna, jak on sam - ucieleśnienie żywiołu" - mówiła.

Na tegorocznej wystawie pod hasłem "Beethoven: wzniosłość i entuzjazm" można zobaczyć m.in. symfonie Wolfganga Amadeusza Mozarta i Ludwika van Beethovena oraz rękopisy dzieł mistrzów ich poprzedzających, takich jak: Giovanni Pierluigi da Palestrina i Jan Sebastian Bach.

W tym roku ekspozycję wzbogacono o listy Ryszarda Wagnera i Giuseppe Verdiego z okazji 200. rocznicy urodzin tych artystów, a także autografy utworów polskich kompozytorów-jubilatów: Witolda Lutosławskiego w 100-lecie jego urodzin oraz Krzysztofa Pendereckiego i Henryka Mikołaja Góreckiego w 80-lecie ich urodzin.

Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Wojciech Nowak zauważył, że tytuł tegorocznej wystawy wkomponowuje się w misję krakowskiej uczelni.

"To jest promocja geniuszy, taka bardzo prosta, bo wszyscy my, a przede wszystkim młodzi ludzie będą mogli zobaczyć to, co geniusze, najwięksi z wielkich potrafili napisać. To jest ten bezpośredni przekaz którego nie zastąpi internet, Facebook, ani żaden iPad. To jest ten genius loci tej biblioteki, ale również uniwersytetu i Krakowa" - podkreślił.

Większość eksponowanych dokumentów pochodzi ze zbiorów dawnej Pruskiej Biblioteki Państwowej w Berlinie, przechowywanych obecnie w Bibliotece Jagiellońskiej. Wystawa potrwa do 29 marca.

  1. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena odbędzie się w dniach 17-29 marca w Warszawie, a także w sześciu innych miastach: Krakowie, Wrocławiu, Olsztynie, Łodzi, Bydgoszczy i Gdańsku. Złożą się na niego koncerty w wykonaniu światowej sławy zespołów, w tym m.in. rzadko goszczących w Polsce Belcea Quartet, Artis Quartet i Tokyo String Quartet.

Organizatorem Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena jest Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena, założone i prowadzone przez Elżbietę Penderecką. Pierwsza edycja festiwalu, zorganizowana w 170. rocznicę śmierci patrona, odbyła się w 1997 r. w Krakowie. Festiwal był tam organizowany przez kolejne siedem lat, w 2004 r. został przeniesiony do Warszawy. Patronat medialny nad festiwalem objęła Polska Agencja Prasowa.(PAP)

rgr/ mlu/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)