Notowania

wiadomości
03.09.2013 15:19

Kraków: Wystawa rumuńskiego artysty w Międzynarodowym Centrum Kultury

Ponad 80 prac, głównie malowideł powstałych na mapach z czasów komunizmu, udostępni zwiedzającym od środy Międzynarodowe Centrum Kultury (MCK) w Krakowie. To pierwsza w Polsce wystawa rumuńskiego artysty Tary (von Neudorfa).

Podziel się
Dodaj komentarz

*Ponad 80 prac, głównie malowideł powstałych na mapach z czasów komunizmu, udostępni zwiedzającym od środy Międzynarodowe Centrum Kultury (MCK) w Krakowie. To pierwsza w Polsce wystawa rumuńskiego artysty Tary (von Neudorfa). *

Na ekspozycji "Kartograf złowrogiej historii. Tara (von Neudorf)" są też własne ubrania artysty - wyszywane skrawkami starych materiałów lub pomalowane farbami. Jest także kilka rzeźb wykonanych z różnych materiałów - m.in. z drewna i metalu.

Jednak w swojej twórczości artysta wykorzystuje przede wszystkim stare mapy i plansze szkolne. Ich powierzchnię zamalowuje barwnymi farbami - często wykorzystuje kolor czerwony. Chętnie posługuje się też czarnym markerem.

W galerii są takie prace na mapach jak "W imię komunizmu", "W imię Józefa Stalina", "Stalingrad", "W imię Adolfa Hitlera", "W imię Osamy bin Ladena", "Rumunia w antyfaszystowskiej wojnie", "Rumuński styl życia".

"Widzę związek między treścią mapy, na której tworzę, a tym, co na niej tworzę nowego. Mapa pozwala mi komentować obecne wydarzenia" - powiedział PAP artysta. Dodał, że 80 proc. jego prac nawiązuje do historii, ale nie chciałby, żeby jego twórczość kojarzono wyłącznie z komunizmem, który go przeraża. "Inspiruje mnie wszystko i nic" - zaznaczył.

Dodał, że nie można mówić o całkowitym upadku komunizmu. "W krajach, w których system upadł, zaszły pozytywne zmiany. Polska jest na to przykładem. W Rumunii zmienił się ustrój, ale komunizm wciąż jest żywy w mentalności ludzi" - opisał artysta.

Tara (von Neudorf) urodził się w 1974 roku w Ludus, w rumuńskim Siedmiogrodzie. Studiował na Universitatea de Arta si Design w Klużu-Napoce w Rumunii. Od 2005 roku związany jest z Anaid Art Gallery w Bukareszcie, gdzie odbywają się jego najważniejsze wystawy: "Black Rumania", "Finis Mundi", "Generation Djihad", "Raving History". Wystawia również za granicą, m.in. na Węgrzech, w Holandii, Niemczech, USA.

"Sztuka Tary, tak ostra w treści i gwałtowna w formie, mogła zaistnieć dopiero po znamiennym roku 1989, kiedy upadł komunistyczny reżim w Rumunii i rozpadł się cały obóz państw bloku wschodniego" - skomentowała jedna z kuratorek wystawy Monika Rydiger.

Zdaniem innego kuratora ekspozycji Łukasza Galuska twórczość Tary (von Neudorfa) jest "absolutnie oryginalna". Po części może nawiązywać do nurtu map art lub powiązanego z dadaizmem nurtu gotowych przedmiotów, którego przedstawiciele wybierają przedmioty codziennego użytku, stawiają je w galerii sztuki i w ten sposób zyskują one nowe, artystyczne znaczenie. "To co odróżnia rumuńskiego artystę od innych to fakt, że żaden z wykorzystywanych przez niego materiałów nie pochodzi ze sklepu dla plastyków. Tara w stare mapy i przedmioty wrysowuje swój obecny świat. To przenikanie dwóch światów jest niezwykle ciekawe" - powiedział PAP kurator.

Wystawę, czynną do 24 listopada, zorganizowały Międzynarodowe Centrum Kultury oraz bukaresztańska galeria Anaid Art Galery w partnerstwie z Rumuńskim Instytutem Kultury. (PAP)

bko/ ls/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz