Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kraków: Wystawy i koncerty w ramach 6. edycji Nocy Cracovia Sacra

0
Podziel się

Dwadzieścia krakowskich kościołów i klasztorów oraz synagoga weźmie udział w
tegorocznej, 6. edycji Nocy Cracovia Sacra. Tematem przewodnim będą najstarsze krakowskie parafie
- poinformowali w środę na konferencji prasowej organizatorzy wydarzenia.

bEpNZetN

Dwadzieścia krakowskich kościołów i klasztorów oraz synagoga weźmie udział w tegorocznej, 6. edycji Nocy Cracovia Sacra. Tematem przewodnim będą najstarsze krakowskie parafie - poinformowali w środę na konferencji prasowej organizatorzy wydarzenia.

Noc Cracovia Sacra ma na celu pokazanie fenomenu religijnego miasta. Zostanie zainaugurowana w środę 14 sierpnia po południu w klasztorze oo. Bernardynów i potrwa do 15 sierpnia (uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny).

Uczestnicy Cracovia Sacra już po raz szósty będą mogli poznać kościelne zabytki i miejsca, które na co dzień nie są dostępne dla zwiedzających. W związku z ogromnym zainteresowaniem zwiedzających Noc Cracovia Sacra od pięciu edycji trwa dłużej niż inne krakowskie Noce i jest Nocą podwójną.

bEpNZetP

Wstęp do wszystkich miejsc będzie bezpłatny, do kilku z nich będą obowiązywały bezpłatne wejściówki.

Wydarzeniu towarzyszyć będą liczne koncerty oraz organizowany już po raz czwarty przez Instytut dziedzictwa konkurs na najpiękniejszy bukiet z okazji Matki Boskiej Zielnej "Cudowna Moc Bukietów".

"Chcemy pokazać nie tylko ten fenomen kultury materialnej, piękno kościołów i klasztorów, ale także fenomen kultury artystycznej - najpiękniejsze dzieła kultury artystycznej i muzycznej" - powiedział dyrektor magistrackiego wydziału kultury i dziedzictwa narodowego Stanisław Dziedzic. Podkreślił, że o "fenomenie krakowskich nocy" przesądził fakt wspólnego działania rozmaitych instytucji samorządowych, kulturalnych i kościelnych.

Podczas tegorocznej Nocy Sakralnej turyści będą mogli m.in. po raz pierwszy zwiedzić kościół i zakrystię ss. Karmelitanek Bosych, zobaczyć kancjonały ss. Benedyktynek w Staniątkach, wystawę "Altembasy i inne skarby łączone z Kaplicą Zygmuntowską" w Bazylice Archikatedralnej na Wawelu i wystawę "Sankt Petersburg oczami Aniołów - Widok z Soboru Św. Izaaka", przygotowaną przez Państwowe Muzeum "Katedra św. Izaaka" w Sankt Petersburgu w Bazylice Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny na Piasku (oo. Karmelici).

bEpNZetV

"W tym roku przypada nasza rocznica - 560 lat temu w miejscu, które państwo odwiedzą, bernardyni wzięli swój początek. Będziemy chcieli pokazać to, co mamy najpiękniejsze i najcenniejsze - rzeczy, których na co dzień już nie pokazujemy i nie używamy: szaty, kielichy, monstrancje" - powiedział gwardian klasztoru oo. Bernardynów o. Fidelus Maciołek. Z kolei przedstawiciel oo. Dominikanów Marcin Ciba zapowiedział m.in. prezentację nie pokazywanego publicznie od ponad 100 lat obrazu Matki Boskiej Chórkowej, będącego - według konserwatorów - najstarszym wizerunkiem tego typu w Polsce, oraz innych cennych zabytków.

W programie Nocy znalazło się także ponad 20 koncertów, podczas których wystąpią m.in. Natalia Niemen, Elżbieta Towarnicka, a także artyści Piwnicy św. Norberta, Krakowskiej Opery Kameralnej i muzycy Capelli Cracoviensis. W programie Nocy znalazły się m.in.: koncert na podstawie Pasji wg św. Łukasza Krzysztofa Pendereckiego w Bazylice św. Trójcy (oo. Dominikanie) z udziałem Mai Komorowskiej, Wioletty Chodowicz, Mariusza Godlewskiego i Piotra Nowackiego oraz spektakl poetycko-muzyczny oparty na poezji Jana Pawła II, ks. Jana Twardowskiego, Bolesława Leśmiana i Czesława Miłosza pt. "Co może jeden człowiek" w kościele św. Mikołaja. Wystąpią: Jan Nowicki, Marek Stryszowski Cezary Chmiel i Tomasz Kudyk.

W przypadku zwiedzania krypty w Opactwie oo. Benedyktynów w Tyńcu; zwiedzania za klauzurą chóru zakonnego, kapitularza oraz dawnej celi aptecznej w Opactwie św. Wojciecha Mniszek Benedyktynek w Staniątkach oraz na koncert "Kultura żydowska i europejska tradycja muzyczna" w Starej Synagodze obowiązywać będą bezpłatne wejściówki - do odebrania od 10 sierpnia w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego przy ul. Powiśle 11.

Nocy Cracovia Sacra towarzyszyć będzie 15 sierpnia konkurs "Cudowna Moc Bukietów" na najpiękniejszy bukiet z okazji święta Matki Boskiej Zielnej. "To święto ma swój wymiar teologiczny, ale również botaniczny, ekologiczny, łączy się też z tradycjami klasztornych zielarzy - może więc zainteresować wiele osób" - powiedziała Liliana Sonik, prezes organizującego konkurs już po raz czwarty Stowarzyszenia Instytut Dziedzictwa.

bEpNZetW

Noc Cracovia Sacra organizowana jest przez Urząd Miasta Krakowa. W ubiegłorocznej edycji kościoły i klasztory odwiedziło ponad 37 tys. osób. (PAP)

hp/ abe/

bEpNZeuq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)