Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kraków: Zagajewski: życie Czesława Miłosza jak sensacyjna książka

0
Podziel się:

Na podstawie biografii Czesława Miłosza można stworzyć kilka książek
sensacyjnych - zauważył podczas wtorkowego wieczoru wspomnień o poecie jego przyjaciel, Adam
Zagajewski. Impreza odbyła się w ramach II Festiwalu Czesława Miłosza "Rodzinna Europa".

*Na podstawie biografii Czesława Miłosza można stworzyć kilka książek sensacyjnych - zauważył podczas wtorkowego wieczoru wspomnień o poecie jego przyjaciel, Adam Zagajewski. Impreza odbyła się w ramach II Festiwalu Czesława Miłosza "Rodzinna Europa". *

"Jego biografia to jest materiał na kilka powieści sensacyjnych. Chociażby o tym jak się przedzierał z Wilna do Warszawy przez sowieckie i niemieckie strefy okupacyjne. To także jego życie w okupowanej Warszawie czy też późniejsza ucieczka (na zachód - PAP), jak się wtedy mówiło +wybranie wolności+" - powiedział Zagajewski.

Poetę wspominali też Adam Michnik, Tomas Venclova, Aleksander Fiut, Jane Hirshfield, Helen Vendler oraz prowadzący imprezę Jerzy Illg. Większość przytaczała zabawne wydarzenia związane z Miłoszem.

A. Fiut opowiedzieć o mało znanym epizodzie z uroczystości wręczenia w 1980 r. pisarzowi literackiej nagrody Nobla. "Pojechałem na ceremonię wręczenia mu nagrody Nobla. To dosyć nudna impreza, szczególnie dla kogoś takiego jak ja, nie znającego języka szwedzkiego. Aby uatrakcyjnić imprezę wprowadzono przerywniki muzyczne. W programie imprezy - który na szczęście był napisany także w języku angielskim - przeczytałem, że przed przyznaniem nagrody dla Polaka zostanie wykonana staropolska pieśń biesiadna. Chór Królewskiej Akademii zaśpiewał po szwedzku +Pije Kuba do Jakuba+. Zapytałem Miłosza jak on na to zareagował, a on mi odpowiedział, że starał się nie parsknąć śmiechem".

Impreza miała także swoją refleksyjną odsłonę. Każdy wspominający Cz. Miłosza podczas swojego wystąpienia recytował jeden z jego utworów. Licznie zgromadzona publiczność w pawilonie Miłosz (stanął on na placu Szczepańskim) usłyszała m.in. "To" (czytał A. Zagajewski) czy też "Sroczość" (T. Venclova).

II Festiwal Czesława Miłosza "Rodzinna Europa" rozpoczął się w poniedziałek w Krakowie. W programie festiwalu jest kilkadziesiąt wydarzeń: międzynarodowa konferencja naukowa poświęcona twórczości Miłosza, wieczory poetyckie, koncerty i panele. Krakowski festiwal jest najważniejszym wydarzeniem ustanowionego przez Sejm RP Roku Miłosza.

W piątek podczas gali w Operze Krakowskiej po raz siódmy wręczona zostanie Nagroda Transatlantyk dla wybitnego popularyzatora literatury polskiej za granicą.

Festiwalowi towarzyszyć będą: przegląd filmów dokumentalnych o Czesławie Miłoszu, pokazy multimedialne oraz prezentacje książek (m.in. biografii Czesława Miłosza pióra Andrzeja Franaszka) oraz akcja "nosiciele poezji". Na podkoszulkach - które można kupić lub wygrać w konkursach - wydrukowane zostały fragmenty trzech utworów Miłosza. Zadaniem ich właścicieli będzie odnalezienie dalszego ciągu tekstu. "Nosiciele poezji" spotkają się w niedzielę podczas flash mobu na placu Szczepańskim.

Organizatorami Festiwalu Czesława Miłosza są: Krakowskie Biuro Festiwalowe i Instytut Książki we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim. (PAP)

rcz/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)