Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Krasnogruda: akcja w obronie praw mniejszości polskiej na Litwie

0
Podziel się:

Przedstawiciele organizacji pozarządowych wzięli udział w akcji w
obronie praw mniejszości polskiej na Litwie, zorganizowanej w czwartek w Krasnogrudzie (Podlaskie).
Akcja odbyła się tuż przed uroczystością otwarcia Międzynarodowego Centrum Dialogu z udziałem
prezydenta.

Przedstawiciele organizacji pozarządowych wzięli udział w akcji w obronie praw mniejszości polskiej na Litwie, zorganizowanej w czwartek w Krasnogrudzie (Podlaskie). Akcja odbyła się tuż przed uroczystością otwarcia Międzynarodowego Centrum Dialogu z udziałem prezydenta.

Akcja była krótka. Pikietujący chcieli zamanifestować swoje poparcie dla Polaków na Litwie i wyrazić protest przeciwko szykanom, jakie - ich zdaniem - spotykają mniejszość polską na Litwie.

Przed bramą wjazdową na teren parku otaczającego dworek w Krasnogrudzie zebrało się około trzydziestu osób. Mieli kartki z hasłami, m.in.: "Stop dyskryminacji Polaków na Litwie", "Język polski w szkole", "Nie zabierajcie nam języka ojczystego". Nie było przemówień ani skandowania haseł.

Jeden z uczestników akcji, prezes konserwatywnego stowarzyszenia Koliber Marcin Kamiński powiedział PAP, że pikietujący chcą zwrócić uwagę na łamanie praw człowieka na Litwie. "Działamy w obronie Polaków mieszkających na Litwie, których prawa są stopniowo, acz skutecznie ograniczane" - mówił Kamiński. Zaznaczył, że chodzi m.in. o wchodzącą w piątek w życie nowelizację ustawy o oświacie na Litwie. Według niego, oznacza ona, że nawet połowa z istniejących na Litwie polskich szkół będzie musiała zostać zamknięta, a możliwość nauczania w języku innym niż litewski zostanie w dużym stopniu ograniczona.

Michał Dworczyk z Fundacji Wolność i Demokracja, jeden z organizatorów akcji, tłumaczył kilka dni temu, że protestujący chcą wykorzystać obecność w Krasnogrudzie wielu znanych osób z Polski i Litwy ze świata kultury, bo odgrywają oni ważną rolę w przełamywaniu różnego rodzaju stereotypów i w likwidowaniu uprzedzeń.

W ostatnim czasie doszło do ochłodzenia polsko-litewskich relacji spowodowanego sytuacją polskiej mniejszości. Chodzi m.in. o obowiązek pisania nazw miejscowości tylko po litewsku oraz niedawno przyjętą ustawę o oświacie, na mocy której mają być likwidowane szkoły mniejszości narodowych w miejscowościach, gdzie są szkoły litewskie.(PAP)

swi/ kow/ rof/ hes/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)