Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Krawczyk: poproszę prof. Bartoszewskiego, by nie rezygnował ze swojej funkcji

0
Podziel się:

Podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta
Andrzej Krawczyk powiedział we wtorek w radiu Zet, że zadzwoni do
byłego ministra spraw zagranicznych prof. Władysława
Bartoszewskiego i poprosi go, aby nie rezygnował z funkcji
przewodniczącego Rady Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzej Krawczyk powiedział we wtorek w radiu Zet, że zadzwoni do byłego ministra spraw zagranicznych prof. Władysława Bartoszewskiego i poprosi go, aby nie rezygnował z funkcji przewodniczącego Rady Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Bartoszewski w poniedziałek oświadczył, że rozważa taki krok z powodu braku wyraźnego komentarza szefowej MSZ Anny Fotygi w sprawie zarzutów wiceministra MON Antoniego Macierewicza dotyczących rzekomej współpracy agenturalnej b. szefów polskiej dyplomacji.

"Chciałbym prosić pana profesora, aby nie odchodził ze swojego stanowiska" - powiedział Krawczyk. "Zadzwonię dzisiaj do pana profesora, którego bardzo szanuję, i ja osobiście go poproszę" - oświadczył. Zaznaczył, że gdyby Bartoszewski zrezygnował z funkcji, byłaby to "wielka strata".

"Myślę, że gdyby dzisiaj pani minister Fotyga zadzwoniła do pana Bartoszewskiego (jeśli tego jeszcze nie zrobiła), to byłby ładny gest" - dodał Krawczyk. Ostateczną decyzję Bartoszewski ma ogłosić we wtorek po południu.

Zdaniem Krawczyka wystąpienie Macierewicza "wzbudziło u jego przełożonych czujność, czy nie jest on za bardzo emocjonalny w swoim działaniu, czy to nie może mieć jakichś negatywnych konsekwencji".

"Myślę i wierzę, że na pracę pana ministra jego przełożeni będą patrzyli z należną czujnością" - zaznaczył Krawczyk. Pytany o to, czy Macierewicz powinien odejść z funkcji, odparł, że jest to pytanie do premiera, który - jak zaznaczył - uważa, że wiceszef MON powinien dokończyć swoje zadanie likwidacji WSI.

Prof. Bartoszewski w poniedziałek oświadczył, że oczekiwał, iż szefowa polskiej dyplomacji wypowie się, co sądzi o "koncepcji, że w ciągu 16 lat ministrowie spraw zagranicznych i ich aparat byli w służbie obcego wywiadu".

Minister Fotyga na posiedzeniu sejmowej komisji SZ w czwartek nie chciała odpowiadać na pytania posłów w sprawie zarzutów Macierewicza.

PISM powstał na mocy ustawy z 20 grudnia 1996 roku. Do zadań Instytutu należy m.in. prowadzenie badań naukowych w zakresie spraw międzynarodowych, a także przygotowywanie analiz, ekspertyz i studiów prognostycznych w tej dziedzinie. (PAP)

ktt/ lop/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)