Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Król Sihanouk poddany kremacji. Punkt kulminacyjny

0
Podziel się:

Ciało króla Kambodży Norodoma Sihanouka spalono w obecności licznych dygnitarzy zagranicznych.

Król Sihanouk poddany kremacji. Punkt kulminacyjny
(PAP/EPA)

*Ciało króla Kambodży Norodoma Sihanouka, zmarłego w październiku, spalono w poniedziałek w Phnom Penh w obecności licznych dygnitarzy zagranicznych. Kremacja była punktem kulminacyjnym trwających od piątku uroczystości pogrzebowych. *

W pożegnaniu Sihanouka wzięli udział zaproszeni zagraniczni goście, w tym przywódcy państw azjatyckich, japoński książę Akishino i premier Francji Jean-Marc Ayrault.

Tak jak przez cały weekend, tysiące Kambodżan od świtu czekały przed specjalnie wzniesionym w parku wysokim na 15 pięter krematorium, aby pożegnać króla, nazywanego powszechnie _ ojcem narodu _.

Stos pogrzebowy podpalili wdowa po monarsze, królowa Norodom Monineath (nazywana często królową Monique), oraz jego syn Norodom Sihamoni, na rzecz którego Sihanouk abdykował w 2004 r.

W czterodniowym pogrzebie, w którym mieszała się obrzędowość hinduistyczna, buddyjska i tradycje animistyczne, wzięły udział setki tysięcy ludzi.

Część prochów zmarłego zostanie rozsypana w jeziorze Tonle Sap i rzece Tonle Bassac, a część zgodnie z jego wolą złożona w stupie na terenie pałacu.

Sihanouk zmarł 15 października w wieku 89 lat w Pekinie, dokąd w ostatnim czasie regularnie podróżował. Cierpiał na liczne schorzenia, w tym na raka, cukrzycę i nadciśnienie. Powodem śmierci był atak serca.

Panował w latach 1941-1955 i 1993-2004. Pod jego rządami Kambodża uzyskała niepodległość od Francji w 1953 roku. Ponadto był prezydentem w latach 1960-1970, 1975-1976 i 1991-1993. Był też jednym z twórców ruchu państw niezaangażowanych.

Były władca cieszył się w kraju dużym prestiżem i popularnością. Mimo zarzutów o autokratyzm, konfliktowy charakter i często kontrowersyjne decyzje polityczne, uważany był przez większość mieszkańców Kambodży za _ ojca narodu _, który przewodził krajowi w trudnych latach wewnętrznych konfliktów, krwawej dyktatury Czerwonych Khmerów i interwencji sąsiedniego Wietnamu.

Sześciokrotnie żonaty Sihanouk - po raz ostatni z mającą włoskie, francuskie i kambodżańskie korzenie Monique - miał 14 dzieci, z których pięcioro zostało zabitych przez reżim Pol Pota.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)