Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Król Szwecji Karol XVI Gustaw odwiedził Centrum Nauki Kopernik

0
Podziel się

Król Szwecji Karol XVI Gustaw zwiedził w czwartek galerię "Korzenie
cywilizacji" w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Według dyrektora Centrum, króla najbardziej
zainteresował przekrój 700-letniej sekwoi oraz eksponaty muzyczne.

bEhDyKWJ

*Król Szwecji Karol XVI Gustaw zwiedził w czwartek galerię "Korzenie cywilizacji" w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Według dyrektora Centrum, króla najbardziej zainteresował przekrój 700-letniej sekwoi oraz eksponaty muzyczne. *

Oprowadzający szwedzkiego króla dyrektor Centrum Nauki Kopernik Robert Firmhofer powiedział PAP, że gość szczególnie zainteresował się instalacją prezentującą przekrój sekwoi. "W miarę jak cofamy się do środka przekroju pnia, to cofamy się też w czasie. Jednocześnie na monitorze wyświetlają się wydarzenia historyczne, które wtedy miały miejsce" - opowiadał dyrektor CNK.

Króla zainteresowały też eksponaty muzyczne. "Zafrapowała go harfa laserowa i pytał czy potrafimy na niej zagrać jakiś utwór i czy wykonywano na niej jakieś koncerty. Niestety jeszcze nie potrafimy. Król też nie zdecydował się zagrać" - powiedział Firmhofer.

bEhDyKWL

W CNK król otworzył konferencję "SymbioCity - Budowa Przyjaznego dla Środowiska i Atrakcyjnego dla Ludzi Miasta Zrównoważonego Rozwoju z Efektywną Produkcją i Ekonomicznym Wykorzystaniem Energii".

Rozpoczynając konferencję Karol XVI Gustaw mówił, że w latach 70. Szwecja zmagała się m.in. z problemem uzależnienia od ropy naftowej, do której nie miała bezpośredniego dostępu. "Zdaliśmy sobie sprawę, że musimy to zmienić i odnieśliśmy spory sukces" - podkreślił. I dodał: "Zdołaliśmy znaleźć takie rozwiązania, które ochronią środowisko dla naszych wnuków. Tak by miasta, w których będą mieszkały były dla nich przyjazne".

Otwarte w listopadzie 2010 roku Centrum Nauki Kopernik odwiedziło dotychczas ponad 300 tysięcy osób.

CNK jest wspólną inicjatywą miasta st. Warszawa, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej. Koszt jego budowy wyniósł 365 mln zł, z czego 207 mln zł pochodziło z dotacji Unii Europejskiej.

bEhDyKWR

W czwartek szwedzka para królewska otworzy jeszcze trzydniową konferencję Dni Języka Szwedzkiego w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Odwiedzi również Muzeum Chopina.

Piątek - ostatni dzień wizyty - para królewska spędzi na Dolnym Śląsku. We Wrocławiu król odwiedzi m.in. stadion budowany na Euro 2012. W Świdnicy zwiedzi protestancki Kościół Pokoju - największą drewnianą świątynię na świecie, wybudowaną w połowie XVII wieku dzięki wstawiennictwu szwedzkiego króla. (PAP)

ekr/ son/ ura/

bEhDyKXm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)