Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Krosno: Choinka z pół tysiąca szklanych bombek

0
Podziel się:

Z przeszło pół tysiąca szklanych bombek, podarowanych przez mieszkańców
Krosna (Podkarpacie, zbudowano choinkę, która w niedzielę wieczorem stanęła w Centrum Dziedzictwa
Szkła w tym mieście.

Z przeszło pół tysiąca szklanych bombek, podarowanych przez mieszkańców Krosna (Podkarpacie, zbudowano choinkę, która w niedzielę wieczorem stanęła w Centrum Dziedzictwa Szkła w tym mieście.

"Kolejne lata przynoszą nowe trendy i nowe style, w niemal każdej dziedzinie życia. Zmiany dotyczą także dekoracji świątecznych, w tym bombek choinkowych. Centrum znalazło sposób, aby zapomniane ozdoby raz jeszcze zachwyciły. Zbudowano z nich choinkę" - powiedział Dawid Iwaniec z Centrum Dziedzictwa Szkła (CDS).

Szklane ozdoby przez cały weekend przynosili mieszkańcy Krosna i turyści odwiedzający CDS. "Były tradycyjne bańki w kształcie kuli, ale były też szklane szyszki czy szopki. Były małe, duże, kolorowe, przezroczyste. Wszystkie wykonane ze szkła. Wiele z nich powstało jeszcze w latach 70. poprzedniego stulecia" - dodał Iwaniec.

Każda osoba, która podarowała bombki mogła bezpłatnie zwiedzić czynną w Centrum wystawę szkła artystycznego "Refleksy i refleksje" Czesława Zubera.

W niedzielę z zebranych ozdób zbudowano choinkę, która stanęła w holu CDS. Konstrukcja mierzy 180 cm.

W skład działającego od czerwca ubiegłego roku CDS wchodzą m.in.: ekspozycja wzornictwa szkła, wystawa o historii szklarstwa, galeria nowości, prezentacja tradycyjnych metod produkcji. Zwiedzający może uczestniczyć w poszczególnych etapach wytwarzania szkła i dowiedzieć się o najnowszych trendach w tej branży.

Krosno i okolice - zwane szklanym zagłębiem - są największym w Polsce skupiskiem hut szkła gospodarczego i pracowni artystycznego wyrobu szkła. Niektóre z firm, np. Krośnieńskie Huty Szkła "Krosno", pracują nieprzerwanie od początku lat 20. minionego stulecia.(PAP)

kyc/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)