Notowania

wiadomości
28.06.2011 16:30

KRRiT przesłuchała trzech kandydatów na członków Rady Nadzorczej TVP

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przesłuchała we wtorek trzech kandydatów do Rady Nadzorczej TVP: Krzysztofa Czeszejko-Sochackiego, Piotra Dmochowskiego-Lipskiego oraz Dariusza Zawiślaka.

Podziel się
Dodaj komentarz

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przesłuchała we wtorek trzech kandydatów do Rady Nadzorczej TVP: Krzysztofa Czeszejko-Sochackiego, Piotra Dmochowskiego-Lipskiego oraz Dariusza Zawiślaka.

Jeden z kandydatów zastąpi w RN TVP Bogusława Piwowara, który został oddelegowany do zarządu telewizji. Wszyscy kandydaci przedstawili swoją wizję funkcjonowania TVP i odpowiedzieli na pytania członków KRRiT.

Krzysztof Czeszejko-Sochacki mówił, że jest przeciwnikiem zwiększania abonamentu, nakładania dodatkowych - jak powiedział - danin czy kar na społeczeństwo. Zaznaczył, że przyjęcie sprawozdania KRRiT nie może być uzależnione od "parlamentarnego widzimisię". Pytany o programy telewizyjne, ocenił, że jest zbyt mało teatru telewizji, a zbyt wiele telenowel. Jego zdaniem należy nadal rozwijać kanały tematyczne, takie jak TVP Kultura, TVP Sport, gdyż - jak powiedział - spełniają one oczekiwania widzów.

Czeszejko-Sochacki był sekretarzem RN Polskiego Radia w 2000 roku. Zajmował wysokie stanowiska w administracji publicznej (był m.in. szefem Kancelarii Sejmu) oraz w sądownictwie (był m.in. sędzią Trybunału Stanu).

Piotr Dmochowski-Lipski uważa, że TVP nie może konkurować z mediami komercyjnymi. Jego zdaniem należy zabiegać o zwiększenie finansowania publicznego, a także zmieniać ład korporacyjny w TVP. Uznał, że TVP jest zarządzana nieprofesjonalnie, nie ma opracowanego planu finansowego. Wskazywał na potrzebę doprecyzowania sposobu podziału środków, kontroli finansów, kontroli zarządzania finansami, profesjonalnego audytu, a także zmniejszenia kosztu produkcji - jak powiedział - jednej minuty programu.

Dmochowski-Lipski jest absolwentem wydziału administracji publicznej i dziennikarzem Radia Wolna Europa. Był wiceprezesem zarządu Polskiej Telewizji Kablowej, dyrektorem biura finansów i restrukturyzacji TVP oraz dyrektorem generalnym w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zdaniem trzeciego z kandydatów Dariusza Zawiślaka TVP jest zbyt zbiurokratyzowana, niedoceniani są pracownicy niższych szczebli. TVP powinna bardziej zaangażować się - jego zdaniem - we wsparcie polskiej produkcji audiowizualnej przez nadawcę. Należałoby też - jak powiedział - rozwijać kanały tematyczne. Zawiślak opowiedział się za zniesieniem opłat abonamentowych. Jego zdaniem TVP powinna bardziej zaangażować się w produkcję filmów nie tylko na rynek krajowy, ale i zagraniczny.

Zawiślak to absolwent Wyższej Szkoły Społeczno-Ekonomicznej w Warszawie; ukończył studia MBA w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania im. L. Koźmińskiego. Jest producentem, reżyserem i scenarzystą, założycielem i członkiem Polskiej Akademii Filmowej.

O tym, że Piwowar będzie członkiem RN delegowanym do pełnienia funkcji w zarządzie, Rada Nadzorcza TVP zdecydowała na początku maja. Takie rozwiązanie pozwoliło wszystkim trzem członkom zarządu (poza Piwowarem, są to Juliusz Braun i Marian Zalewski) objąć stanowiska równocześnie, bez paraliżowania prac rady. Z ekspertyzy prawnej zamówionej przez KRRiT wynikało bowiem, że po rezygnacji któregokolwiek z członków rady nadzorczej organ ten zostanie sparaliżowany - nie będzie mógł odbywać posiedzeń i podejmować uchwał.

Piwowar będzie miał status delegowanego do zarządu członka RN do 14 lipca; po tym dniu będzie oficjalnie członkiem zarządu. KRRiT dała sobie czas na przeprowadzenie uzupełniającego konkursu na zwalniane przez niego miejsce do 15 lipca.

Poza Piwowarem w skład Rady Nadzorczej TVP wchodzą obecnie: Stanisław Jekiełek (jest jej przewodniczącym), Grzegorz Borowiec, Henryk Cichecki, Tadeusz Kowalski, Leszek Rowicki oraz Wojciech Roszkowski.(PAP)

edom/ bos/ bk/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz