Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

KRS: wnioski ws. stanu spoczynku sędziów do ministra sprawiedliwości

0
Podziel się:

Krajowa Rada Sądownictwa przekaże ministrowi sprawiedliwości 22 wnioski
sędziów o przeniesienie ich w stan spoczynku - zdecydowała w czwartek KRS. Chodzi o wnioski, które
trafiły do Rady, od sędziów ze zniesionych sądów rejonowych.

Krajowa Rada Sądownictwa przekaże ministrowi sprawiedliwości 22 wnioski sędziów o przeniesienie ich w stan spoczynku - zdecydowała w czwartek KRS. Chodzi o wnioski, które trafiły do Rady, od sędziów ze zniesionych sądów rejonowych.

"Rada postanowiła przekazać te wnioski zgodnie z właściwością ministrowi sprawiedliwości, ponieważ zgodnie z Prawem o ustroju sądów powszechnych w przypadku zmiany granicy okręgów sądowych tylko minister może wystąpić do KRS z wnioskiem o przeniesienie w stan spoczynku" - powiedziała w czwartek PAP Alicja Seliga z biura KRS.

Od początku roku 79 najmniejszych sądów rejonowych zostało zniesionych i stało się wydziałami zamiejscowymi większych jednostek. Reorganizację krytykują środowiska sędziowskie i samorządowe; przepisy, na podstawie których reforma została dokonana, zaskarżono też do Trybunału Konstytucyjnego.

Sędzia Waldemar Żurek z KRS w końcu grudnia pytany o wnioski sędziów mówił PAP, że Rada będzie analizowała pod kątem prawnym, czy powinna te wnioski rozpoznawać, czy przesłać je do ministra.

Oprócz wniosków, które trafiły do KRS, blisko 80 kolejnych wniosków w tej sprawie wpłynęło bezpośrednio do resortu sprawiedliwości. "Minister postanowił nie przekazywać tych wniosków do rozpoznania Krajowej Radzie Sądownictwa" - mówiła tydzień temu rzeczniczka resortu Patrycja Loose. Sędziowie złożyli więc odwołania - rozpozna je teraz Sąd Najwyższy.

Loose powiedziała w czwartek PAP, że każdy z 22 wniosków przekazanych przez KRS zostanie przeanalizowany, ale najprawdopodobniej również nie będą one przekazywane do dalszej procedury, jeśli "dotyczą osób w wieku nieupoważniającym do przejścia w stan spoczynku i są motywowane wyłącznie reorganizacją".

Do SN wpłynęło już blisko 150 odwołań sędziów zniesionych sądów rejonowych od decyzji ministra sprawiedliwości w sprawie przeniesienia na inne miejsce służbowe.

Terminy rozpoznania wszystkich odwołań nie zostały jeszcze wyznaczone. "Sprawy te prawdopodobnie będą rozpoznawane w lutym" - powiedziała w czwartek PAP Teresa Pyźlak z zespołu prasowego SN.

Głównym celem przeprowadzonej reorganizacji sądów rejonowych - jak wskazywał resort sprawiedliwości - jest doprowadzenie do bardziej zrównoważonego obciążenia pracą sędziów. W 79 małych sądach rejonowych połączonych z innymi orzekało ponad 550 sędziów.

W Sejmie trwają natomiast prace nad obywatelskim projektem ustawy o okręgach sądowych, który - w przypadku uchwalenia - przywróciłby dotychczasową strukturę sądów rejonowych. (PAP)

mja/ abr/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)