Notowania

honduras
15.10.2009 07:43

Kryzys w Hondurasie nadal trwa

Negocjacje między obalonym prezydentem a jego następcą będą dziś wznowione.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Negocjacje przedstawicieli obalonego w zamachu stanu prezydenta Hondurasu Manuela Zelayi oraz tymczasowego rządu Roberto Micheletti'ego (na zdjęciu), który go zastąpił, nadal nie przyniosły przełomu.

**Wcześniej zapowiadano, że trwającym od czerwca kryzys politycznyjest on bliski rozwiązania.

Bliski współpracownik Zelayi Victor Meza oświadczył, że negocjatorzy zwaśnionych stron uzgodnili treść porozumienia, które może zakończyć kryzys. _ - Nie mówiłbym jeszcze o końcu kryzysu politycznego, lecz znaleźliśmy wyjście z niego _ - powiedział.

_ - Osiągnęliśmy zdecydowany postęp, jesteśmy niemal u kresu kryzysu _ - podkreślił z kolei na antenie radia HRN generał Romeo Vasquez, który odegrał centralną rolę w czerwcowym puczu.

Wkrótce po tych wypowiedziach przedstawiciel tymczasowego rządu oznajmił jednak, że porozumienia nie udało się osiągnąć i negocjacje zostaną dziś wznowione.

W ostatnich dniach negocjatorzy wypracowali porozumienie w większości spornych punktów. Do rozwiązania pozostała jedynie kwestia powrotu Zelayi na stanowisko prezydenta do czasu formalnego wygaśnięcia jego kadencji w styczniu 2010 r.

Jak wynika z wypowiedzi Micheletti'ego dla honduraskiej telewizji, Zelaya chciałby, aby to Kongres zadecydował o możliwości przywrócenia go na urząd. Natomiast rząd tymczasowy jest zdania, że zawyrokować powinien Sąd Najwyższy.

| Historia konfliktu w Hondurasie: |
| --- |
| Zelaya został aresztowany i wydalony z kraju po tym, jak popadł w niełaskę honduraskiego Sądu Najwyższego, wojska oraz konserwatywnej opozycji. Przeciwnicy zarzucili mu, że nadużył władzy forsując referendum konstytucyjne, które Sąd Najwyższy uznał za nielegalne. Krytykowali go również za zacieśnianie stosunków z lewackim przywódcą Wenezueli Hugo Chavezem. We wrześniu obalony prezydent wrócił potajemnie do kraju i skrył się w ambasadzie Brazylii, skąd rozpoczął dialog z rządem tymczasowym. |

* [ Zelaya wzywa **Honduras** do powstania ]( http://news.money.pl/artykul/zelaya;wzywa;honduras;do;powstania,82,0,491602.html )
* [ Mediator przedstawia plan dla Hondurasu ]( http://news.money.pl/artykul/mediator;przedstawia;plan;dla;hondurasu,178,0,494514.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: honduras, prezydent, mediacje, kryzys, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz