Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kryzys w Hondurasie nadal trwa

0
Podziel się:

Negocjacje między obalonym prezydentem a jego następcą będą dziś wznowione.

Kryzys w Hondurasie nadal trwa
(PAP/EPA)

Negocjacje przedstawicieli obalonego w zamachu stanu prezydenta Hondurasu Manuela Zelayi oraz tymczasowego rządu Roberto Micheletti'ego (na zdjęciu), który go zastąpił, nadal nie przyniosły przełomu.

**Wcześniej zapowiadano, że trwającym od czerwca kryzys politycznyjest on bliski rozwiązania.

Bliski współpracownik Zelayi Victor Meza oświadczył, że negocjatorzy zwaśnionych stron uzgodnili treść porozumienia, które może zakończyć kryzys. _ - Nie mówiłbym jeszcze o końcu kryzysu politycznego, lecz znaleźliśmy wyjście z niego _ - powiedział.

_ - Osiągnęliśmy zdecydowany postęp, jesteśmy niemal u kresu kryzysu _ - podkreślił z kolei na antenie radia HRN generał Romeo Vasquez, który odegrał centralną rolę w czerwcowym puczu.

Wkrótce po tych wypowiedziach przedstawiciel tymczasowego rządu oznajmił jednak, że porozumienia nie udało się osiągnąć i negocjacje zostaną dziś wznowione.

W ostatnich dniach negocjatorzy wypracowali porozumienie w większości spornych punktów. Do rozwiązania pozostała jedynie kwestia powrotu Zelayi na stanowisko prezydenta do czasu formalnego wygaśnięcia jego kadencji w styczniu 2010 r.

Jak wynika z wypowiedzi Micheletti'ego dla honduraskiej telewizji, Zelaya chciałby, aby to Kongres zadecydował o możliwości przywrócenia go na urząd. Natomiast rząd tymczasowy jest zdania, że zawyrokować powinien Sąd Najwyższy.

| Historia konfliktu w Hondurasie: |
| --- |
| Zelaya został aresztowany i wydalony z kraju po tym, jak popadł w niełaskę honduraskiego Sądu Najwyższego, wojska oraz konserwatywnej opozycji. Przeciwnicy zarzucili mu, że nadużył władzy forsując referendum konstytucyjne, które Sąd Najwyższy uznał za nielegalne. Krytykowali go również za zacieśnianie stosunków z lewackim przywódcą Wenezueli Hugo Chavezem. We wrześniu obalony prezydent wrócił potajemnie do kraju i skrył się w ambasadzie Brazylii, skąd rozpoczął dialog z rządem tymczasowym. |

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)