Notowania

kryzys we włoszech
13.02.2012 19:56

Kryzys we Włoszech: Wulff zapewnia o dobrej woli Niemiec w kryzysie

Prezydent Niemiec Christian Wulff, że nikt nie powinien mieć wątpliwości co do dobrej woli jego kraju i solidarności z Włochami i całą Europą.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Problemy finansowe i gospodarcze strefy euro zdominowały pierwszy dzień rozmów niemieckiego prezydenta podczas oficjalnej wizyty we Włoszech. Po spotkaniu z prezydentem Giorgio Napolitano prezydent Niemiec Christian Wulff powiedział: _ Pragniemy, aby każdy kraj w Europie odrobił swoje lekcje w domu _.

_ - Wiemy dobrze, jakie odniesiemy korzyści, jeśli wszyscy wniosą swój wkład _ - dodał.- _ My musimy zrobić to, co do nas należy, i robimy. Czynimy to w sposób odpowiedzialny _ - zapewnił Napolitano. Prezydent Włoch mówił po spotkaniu z Wulffem o _ bardzo silnej _ harmonii, przyjaźni i współpracy między obu krajami, która jego zdaniem jeszcze bardziej się umocni.

Tematem rozmów obu prezydentów było także niedawne orzeczenie Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze, który potwierdził, że państwo niemieckie jest chronione immunitetem przed pozwami ofiar zbrodni nazistowskich, składanymi w zagranicznych sądach. Tym samym Trybunał uznał roszczenia strony włoskiej za nieuzasadnione.

Wulff, odnosząc się do tego orzeczenia, ocenił: _ To wyrok sądowy dotyczące immunitetu państw, ale nie jest to wyrok polityczny w sprawie uzasadnionych praw ofiar zbrodni nazistowskich _. Wskazał, że oba kraje chcą kontynuować dialog w tych kwestiach, prowadzony we wspólnej komisji historycznej.

Napolitano wyraził przekonanie o konieczności respektowania wyroku z Hagi. Ale zaznaczył jednocześnie: - _ Uważam za bardzo ważne to, że prezydent Wulff okazał wielką wrażliwość na potrzebę udzielenia politycznej odpowiedzi, niezależnie od skutków wyroku, udzielenia odpowiedzi w sposób szczególny ofiarom zbrodni nazistowskich we Włoszech _.

Niemiecki prezydent spotkał się także z premierem Mario Montim. - _ Jesteśmy pod wrażeniem szerokiego poparcia, jakim jego rząd cieszy się w parlamencie, i wyrażamy pragnienie, aby nie zatrzymał się w połowie drogi _ - oświadczył Wulff.

Czytaj o kryzysie finansowym w strefie euro w Money.pl
Prezydent nie zapłacił rachunku. Jest afera Najnowsze zarzuty są kolejną odsłoną skandalu wokół prezydenta, który wybuchł pod koniec zeszłego roku.
Prezydent straszył dziennikarzy? Jest afera W niemieckich mediach pojawiają się kolejne zarzuty pod adresem prezydenta Christiana Wulffa.
Grecja radzi sobie lepiej. Co z Niemcami? - _ Władze w Atenach dokonały wiele aby przezwyciężyć kryzys zadłużeniowy, ale to jeszcze za mało _ - uważa szef Rady Europejskiej.
Tagi: kryzys we włoszech, wulff, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz