Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Krzysztof Penderecki. Dziś jubileuszowy koncert

0
Podziel się:

Wydarzenie odbędzie się z okazji 80 tej rocznicy urodzin kompozytora.

Krzysztof Penderecki. Dziś jubileuszowy koncert
(nano/iStockphoto)

W warmińsko-mazurskiej filharmonii odbędzie się koncert z okazji 80-tej urodzin Krzysztofa Pendereckiego. Filharmonicy wykonają koncert podwójny na skrzypce i altówkę skomponowaną przez jubilata oraz koncert fortepianowy Witolda Lutosławskiego.

Podczas sobotniej konferencji prasowej w Olsztynie Krzysztof Penderecki przypomniał okoliczności powstania utworu. _ Koncert podwójny na skrzypce i altówkę został napisany w 2012 roku na jubileusz 200-lecia Wiedeńskiego Towarzystwa Muzycznego Musikverein i tam odbyło się premierowe wykonanie tej kompozycji. Od tej pory wykonano koncert zagrano około 50 razy wszedł on na stałe do repertuaru filharmonii _- powiedział kompozytor.

Podkreślił, że koncert dedykował skrzypcom i altówce, które są mu szczególnie bliskie, bo sam się na nich uczył gry. - _ Moim pierwszym instrumentem były skrzypce potem także altówka. Mam wielu przyjaciół, którzy grają na tych instrumentach i to oni mnie poprosili o taką kompozycję _- dodał.

Jak podkreślił Krzysztof Penderecki, pisząc ten koncert zainspirował się Symfonią koncertującą na skrzypce i altówkę Mozarta.

23 listopada Penderecki obchodzić będzie 80. urodziny. Pytany o to jaką kompozycję chciałby usłyszeć na urodzinowym przyjęciu odpowiedział, że najlepszy prezent przygotowuje dla niego żona Elżbieta. _ W listopadzie w Warszawie odbędzie się z okazji mojego jubileuszu festiwal, na który przyjedzie ponad 50 wykonawców. Organizuje to moja żona, to najwspanialszy prezent i to mogła zrobić dla mnie tylko moja żona _- podkreślił.

Niedzielny koncert w warmińsko-mazurskiej filharmonii będzie jednocześnie zakończeniem obchodów roku poświęconego Witoldowi Lutosławskiemu w setną rocznicę jego urodzin.

Penderecki pytany o to jakie relacje łączyły go z Lutosławskim odpowiedział, że były to relacje przyjacielskie. - _ Była to jednak trudna przyjaźń, gdy ja zacząłem odnosić sukcesy, Lutosławski był już uznanym kompozytorem, między nami nie było żadnych antagonizmów, antagonizowali się nasi zwolennicy. Nasze kompozycje są na dwóch różnych biegunach, moja muzyka jest uzupełnieniem tej stworzonej przez Lutosławskiego _ - dodał.

Penderecki stanie w niedzielę za pulpitem, dyrygując swoją kompozycję. Partię skrzypcową zagra Marianna Vasileva a na altówce Robert Kabara. Towarzyszyć im będzie warmińsko-mazurska orkiestra.

Częścią koncertu poświęconą kompozycjom Lutosławskiego - koncertem fortepianowym i Fanfarom dla Los Angeles Philharmonic dyrygować będzie Piotr Sułkowski. Na fortepianie zagra Beata Bilińska.

W sobotę wieczorem Krzysztof Penderecki będzie gościem honorowym premiery sztuki Aleksandra Fredry _ Damy i Huzary _ w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Spektakl w reżyserii Julii Wernio będzie pierwszym przedstawieniem po trzyletnim remoncie placówki. W sztuce zostanie wykonana muzyka kompozycja Pendereckiego z filmu Wojciecha Jerzego Hassa _ Rękopis znaleziony w Saragossie _.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)