Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
raport
13.01.2007 10:20

Ks. Kloch: raporty dotyczące przeszłości biskupów trafią do Watykanu

Raporty Kościelnej Komisji Historycznej, która będzie sprawdzać przeszłość biskupów na podstawie dokumentów zgromadzonych w IPN, zostaną przekazane Stolicy Apostolskiej - zapowiedział rzecznik Episkopatu Polski ks. Józef Kloch.

Podziel się
Dodaj komentarz

Raporty Kościelnej Komisji Historycznej, która będzie sprawdzać przeszłość biskupów na podstawie dokumentów zgromadzonych w IPN, zostaną przekazane Stolicy Apostolskiej - zapowiedział rzecznik Episkopatu Polski ks. Józef Kloch.

Ks. Kloch poinformował w sobotę "Sygnałach Dnia" w programie I Polskiego Radia, że zostaną wzmocnione kompetencje i znaczenie Kościelnej Komisji Historycznej, badającej dokumenty na temat przeszłości biskupów w archiwach IPN, a działającej od sierpnia zeszłego roku.

Historyczno-etyczną komisję, której celem miało być zbadanie związków duchownych ze służbami bezpieczeństwa, powołali członkowie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski (KEP) i biskupi diecezjalni obradujący w sierpniu zeszłego roku na Jasnej Górze.

Jak mówił ks. Kloch, sprawozdania z prac komisji trafią do ekspertów od prawa kościelnego i zostaną przekazane do Stolicy Apostolskiej. Rzecznik Episkopatu przypomniał, że jedynie Watykan może wydawać sądy o biskupach.

Rzecznik Episkopatu nie potrafił powiedzieć, czy uzyskane w wyniku prac Komisji informacje zostaną udostępnione opinii publicznej. Podkreślił, że o tym, czy będą wyciągane jakieś konsekwencje wobec biskupów, zdecyduje Watykan. "Kościół w swojej dwutysiącletniej tradycji ma tę mądrość, że potrafi ocenić sytuację spokojnie, merytorycznie" - zapewnił rzecznik Episkopatu.

W piątek w Warszawie, na wniosek przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Józefa Michalika, odbyło się nadzwyczajne spotkanie Rady Stałej KEP i biskupów diecezjalnych. Podjęto decyzję o zbadaniu przeszłości wszystkich biskupów diecezjalnych przez kościelne komisje historyczne. Decyzje w sprawie biskupów pomocniczych, którzy nie byli obecni na spotkaniu, zapadną w marcu. Rzecznik Episkopatu wyraził przekonanie, że pójdą oni za przykładem biskupów diecezjalnych.(PAP)

akw/ hes/ ura/

Tagi: raport, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz