Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
19.01.2013 12:30

Ksiądz Piotr Sawczuk biskupem pomocniczym diecezji siedleckiej

Ksiądz prałat Piotr Sawczuk, dotychczasowy kanclerz kurii i wikariusz generalny diecezji siedleckiej, został mianowany przez papieża Benedykta XVI biskupem pomocniczym tej diecezji - poinformowało w sobotę biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Ksiądz prałat Piotr Sawczuk, dotychczasowy kanclerz kurii i wikariusz generalny diecezji siedleckiej, został mianowany przez papieża Benedykta XVI biskupem pomocniczym tej diecezji - poinformowało w sobotę biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski. *

Biskup nominat ks. dr Piotr Henryk Sawczuk urodził się 29 stycznia 1962 r. w Kornicy w woj. mazowieckim. Tam uczęszczał do szkoły podstawowej. W 1981 r. ukończył Liceum Ogólnokształcące im. J. I. Kraszewskiego w Białej Podlaskiej. Po maturze wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Siedlcach. 6 czerwca 1987 r. w katedrze siedleckiej otrzymał święcenia kapłańskie z rąk bp. Jana Mazura. Po święceniach przez dwa lata był wikariuszem w parafii Wisznice. W tym czasie napisał i obronił pracę magisterską na Wydziale Teologicznym KUL, uzyskując 21 czerwca 1988 r. tytuł magistra teologii.

W roku 1989 rozpoczął studia specjalistyczne w zakresie prawa kanonicznego na Wydziale Prawa Kanonicznego Akademii Teologii Katolickiej (obecnie Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie).

W diecezji siedleckiej ks. dr Piotr Sawczuk jest od 1993 r. sędzią w Sądzie Biskupim. Wcześniej pełnił tam urząd notariusza (1989-1990). W latach 1996-2003 był notariuszem kurii diecezjalnej. Od 1 lipca 2003 r. jest kanclerzem kurii diecezjalnej w Siedlcach, a od 7 listopada 2009 r. również wikariuszem generalnym. Od 1996 r. wykłada prawo kanoniczne w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Siedleckiej im. Jana Pawła II oraz w Instytucie Teologicznym w Siedlcach. Ks. prałat Piotr Sawczuk był zaangażowany w prace II Synodu Diecezji Siedleckiej. Wielokrotnie występował, jako delegat biskupów siedleckich: bp. Jana Wiktora Nowaka i bp. Zbigniewa Kiernikowskiego w rozwiązywaniu bieżących spraw administracyjnych i duszpasterskich. Był m.in. szafarzem sakramentu bierzmowania oraz przeprowadzał wizytacje kanoniczne w parafiach.

23 stycznia 2003 r. został mianowany kanonikiem honorowym Kapituły Katedralnej Siedleckiej, a 23 stycznia 2009 r. kanonikiem gremialnym i prałatem scholastykiem tejże Kapituły. 19 stycznia 2013 r. papież Benedykt XVI mianował go biskupem pomocniczym diecezji siedleckiej.

Biskup nominat jest autorem publikacji "Kornica - dzieje pisane krwią i kredą", poświęconej 100-leciu powstania jego rodzinnej parafii oraz wielu artykułów w "Wiadomościach Diecezjalnych Siedleckich" i w tygodniku diecezjalnym "Podlaskie Echo Katolickie" oraz "Echo Katolickie". Jest też autorem artykułu "Dziesięć lat w służbie Kościoła siedleckiego", który opublikowano w wydanej w 2012 r. księdze jubileuszowej dedykowanej bp. Zbigniewowi Kiernikowskiemu w 10. rocznicę sakry biskupiej i posługi pasterskiej w diecezji siedleckiej.

Diecezja siedlecka należy do metropolii lubelskiej. Liczy ponad 750 tys. mieszkańców i podzielona jest na 246 parafii. Jej terytorium obejmuje ponad 11 tys. km kw. W diecezji posługuje 634 księży. Diecezja nie miała biskupa pomocniczego od 2009 r., kiedy to pełniący przez 17 lat tę funkcję bp Henryk Tomasik został biskupem radomskim. (PAP)

skz/ luo/ mki/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz