Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kanada
18.06.2011 07:02

Ksiądz sprowadzał nielegalnie pracowników

Policja szacuje, że Lipinski nielegalnie zarobił około miliona dolarów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(VirtualErn/CC/Flickr)

*Kanadyjska policja postawiła prawosławnemu księdzu Johnowi Lipinskiemu z St. Paul w prowincji Alberta zarzut nielegalnego sprowadzenia kilkudziesięciu pracowników z Polski i ich finansowego wykorzystania - poinformowała telewizja CBC. *

Proces księdza, na podstawie przepisów dotyczących ochrony imigrantów, rozpocznie się pod koniec lipca. Pozwanymi, razem z Lipinskim, są jego żona i wspólnik w firmie.

Kapłan ukraińskiego Kościoła prawosławnego miał sprowadzić z Polski około 60 operatorów maszyn i spawaczy dla swojej firmy Chew Energy Services. Pracowników rekrutował w Polsce, zamieszczając ogłoszenia w prasie i w internecie. Władzom kanadyjskim deklarował jednak, na podstawie nieformalnego porozumienia z pracownikiem jednego z college'ów w Albercie, że osoby te uczą się angielskiego oraz spawania. Polacy przyjeżdżali więc do Kanady jako studenci, a nie jako oficjalnie zatrudnieni pracownicy.

Jak podała CBC pierwsi Polacy zaczęli przyjeżdżać do Kanady w grudniu 2005 roku. Byli zmuszani do podpisywania umów, w których zobowiązywali się m.in. do nierozmawiania o tym jak przyjechali do pracy. Za złamanie warunków kontraktu miało im grozić 25 tys. dolarów grzywny oraz deportacja. Obiecywano im równocześnie, że będą mogli sprowadzić rodziny. Według CBC polscy pracownicy sądzili, iż przyjeżdżają, mając wizy uprawniające do czasowej pracy.

Teraz oszukani Polacy przygotowali zbiorowy pozew, domagając się 5,5 mln dolarów odszkodowania. Twierdzą, że firma księdza, która wynajmowała ich innym firmom jako podwykonawców, pobierała 28 dolarów za godzinę ich pracy, ale im wypłacano tylko 12 dolarów, czyli w granicach płacy minimalnej.

CBC dodała, że Lipinski, który został przez swój Kościół zawieszony w obowiązkach, wystosował już kontrpozew, domagając się od Polaków 10 mln dolarów odszkodowania za przygotowanie _ spisku _, aby móc pozostać w Kanadzie. Jednak większość z oszukanych pracowników wróciła już do Polski.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/109/t139373.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/emigranci;narzekaja;ale;nie;wroca;bo;w;polsce;jeszcze;gorzej,201,0,828873.html) Emigranci narzekają, ale nie wrócą. Bo w Polsce jeszcze gorzej Prawie połowa polskich emigrantów pracujących za granicą narzeka na drożyznę.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/60/t110140.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/tam;kryzys;szczegolnie;uderzyl;w;polakow,29,0,823069.html) Tam kryzys szczególnie uderzył w Polaków W Irlandii Polacy stanowią 50 procent przybyszów z nowych państw Unii. Tych recesja dotknęła najbardziej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/63/t110143.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/eksperci;to;glownie;niemcy;skorzystaja;na;naszej;pracy,81,0,820561.html) Eksperci: To głównie Niemcy skorzystają na naszej pracy Po 1 maja wyjedzie tam nawet 137 tysięcy obywateli ośmiu nowych krajów Unii.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/194/t123330.jpg ) ] (http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/brytyjskie;tabloidy;strasza;polakami;na;zasilku,212,0,817876.html) Brytyjskie tabloidy straszą Polakami na zasiłku Daily Express wyraża nadzieję, że rosnąca migracja przekona Brytyjczyków do wystąpienia z UE, o co gazeta zabiega.
Tagi: kanada, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz