Notowania

wiadomości
18.07.2012 11:25

Księga popytu na PKO BP pokryta w całości

# dochodzą informacje m.in. o cenie akcji PKO BP na GPW i z księgi popytu #

Podziel się
Dodaj komentarz

# dochodzą informacje m.in. o cenie akcji PKO BP na GPW i z księgi popytu #

18.07. Warszawa (PAP) - Księga popytu na 7,2 proc. akcji PKO BP, które sprzedaje Skarb Państwa jest pokryta w całości, proces może się zakończyć w każdej chwili - poinformowało w środę PAP źródło rynkowe.

Według informacji PAP MSP zamierza sprzedać w procesie przyspieszonej budowy księgi popytu 7,2 proc. akcji PKO BP.

Pakiet sprzedawany przez Skarb Państwa kosztuje ok. 2,99 mld zł (zgodnie z kursem akcji spółki z wtorkowego zamknięcia - 33,32 zł za sztukę).

Kurs akcji PKO BP spadał w środę o godz. 11.15 o 1,65 proc., do 32,77 zł za sztukę, to efekt nieoficjalnych informacji o tym, że Skarb Państwa zamierza sprzedać 7,2 proc. pakiet akcji banku.

Agencja Bloomberga podała, że cena akcji PKO BP w księdze popytu wynosi ok. 32 zł.

Minister skarbu Mikołaj Budzanowski pytany niedawno o prywatyzację PKO BP i PZU poinformował, że sprzedaż pakietów akcji tych spółek nastąpi do końca 2013 r. Dodał, że resort nie wyklucza sprzedaży akcji tych spółek w każdej chwili.

Zgodnie z "Planem prywatyzacji na lata 2012-2013 r." Ministerstwo Skarbu Państwa planuje dalszą prywatyzację pięciu spółek z branży finansowej. Resort chce m.in. zmniejszyć zaangażowanie w PKO BP do poziomu pozwalającego utrzymać tzw. władztwo korporacyjne.

NWZA PKO BP zdecydowało w kwietniu 2011 r. o zmianach w statucie banku, zgodnie z którymi ograniczono prawa głosu akcjonariuszy na WZA do 10 proc. Ograniczenie to nie dotyczyło m.in. akcjonariuszy, którzy wówczas (w kwietniu 2011 r.) byli uprawnieni do akcji reprezentujących więcej niż 10 proc. ogólnej liczby głosów czy akcjonariuszy, którzy byli uprawnieni do akcji imiennych serii A.

SP miał akcje, które dawały 40,99 proc. głosów na WZA, natomiast Bank Gospodarstwa Krajowego - 10,25 proc. głosów.

Zmiana statutu sprawiła, że mimo zmniejszenia udziału SP w akcjonariacie banku zachowa on nad nim kontrolę.

PKO Bank Polski jest największym i jednym z najstarszych banków w Polsce. Zatrudnia ponad 27 tys. pracowników oraz dysponuje największą siecią sprzedaży w Polsce. Składa się na nią ponad 1100 oddziałów oraz ponad 1200 agencji. Ponadto bank prowadzi ponad 6 mln rachunków osobistych, a liczba wydawanych kart bankowych przekroczyła 7 mln.

Skarb Państwa ma w PKO BP akcje, które stanowią 40,99 proc. kapitału zakładowego spółki i głosów na walnym zgromadzeniu. Kolejne 10,25 proc. posiada kontrolowany przez państwo Bank Gospodarstwa Krajowego. (PAP)

gsu/ asa/ amac/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz