Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

KSP zatrzymała prawdopodobnego autora przecieku testu gimnazjalnego

0
Podziel się

(dochodzi m.in. informacja o przesłuchaniach)

bEiZDiid

(dochodzi m.in. informacja o przesłuchaniach)

23.4.Warszawa (PAP) - Policja zatrzymała w czwartek 18-latka podejrzewanego o dokonanie przecieku testu gimnazjalnego do internetu. Adam Z. po przesłuchaniu w charakterze świadka został zwolniony do domu - powiedział PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Mateusz Martyniuk.

Stołeczni policjanci zatrzymali także dwie inne osoby, w tym dyrektorkę niepublicznego gimnazjum fundacji "Dyslektyk" na warszawskim Mokotowie, mogące mieć związek z tą sprawą.

bEiZDiif

W tej sprawie dyrektorka i pracownica szkoły w piątek zostaną przesłuchane przez prokuratora - poinformował Martyniuk.

Jeszcze w nocy ze środy na czwartek policjanci ustalili adres IP komputera, z którego przesłano do sieci plik z testem. "Jest to młody mieszkaniec Warszawy, który najczęściej korzystał z komputera, z którego umieszczono te pliki na zagranicznym serwerze" - powiedział PAP o zatrzymanym rzecznik Komendy Stołecznej Policji nadkom. Marcin Szyndler.

Wcześniej w czwartek w TVN24 szef Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Krzysztof Konarzewski zapewnił, że źródłem wycieku do internetu testu gimnazjalnego nie była komisja. "Jestem w stu procentach pewien, że moja instytucja jest +czysta+, tutaj nie mogło być wewnętrznego przecieku, musiał być na zewnątrz" - powiedział szef CKE.

W sprawę zaangażowana jest także śląska policja. Odpowiedzi z testów egzaminacyjnych dla gimnazjów znalazły się bowiem w środę na stronie jednego z gimnazjów w Sosnowcu i zawiadomienie w tej sprawie do policji złożyła przedstawicielka Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie.

bEiZDiil

Rzecznik sosnowieckiej policji młodszy aspirant Paweł Warchoł powiedział PAP w czwartek, że serwer szkoły jest w Bielsku-Białej. "Wezwaliśmy kilka osób do złożenia wyjaśnień, nikogo dotychczas nie zatrzymano. Czynności trwają" - powiedział.

Prawdopodobnie jeszcze w czwartek śledztwo w tej sprawie rozpocznie Prokuratura Rejonowa w Sosnowcu, która też otrzymała już zgłoszenie w tej sprawie.

Plik z pytaniami i odpowiedziami z egzaminu humanistycznego dla gimnazjalistów, który odbył się w środę rano, dzień wcześniej wieczorem umieszczony został na stronie speedyshare.com. Każdy, kto znał link, bez problemu mógł ściągnąć pytania z podanej strony. W dokumencie podano prawidłowe odpowiedzi na pytania testowe. Przed godz. 21 plik został usunięty.

W środę prawie 480 tys. uczniów III klas z około 7 tys. gimnazjów w całym kraju rozwiązywało test z wiedzy humanistycznej - pierwszą część egzaminu gimnazjalnego. Uczestnictwo w egzaminie jest jednym z warunków ukończenia gimnazjum. Wszyscy uczniowie w Polsce rozwiązywali takie same zadania. (PAP)

bEiZDiim

gdy/ wkr/ jbr/

bEiZDiiG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)