Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kuba rozpoczyna proces ujednolicenia waluty

0
Podziel się

Kubańskie władze zaakceptowały we wtorek plan ujednolicenia systemu
monetarnego, na który do tej pory składały się dwie waluty. Reforma ma na celu wzmocnienie krajowej
gospodarki i zwiększenie jej konkurencyjności - ogłoszono w oficjalnym oświadczeniu rządowym.

bEqDGXBx

Kubańskie władze zaakceptowały we wtorek plan ujednolicenia systemu monetarnego, na który do tej pory składały się dwie waluty. Reforma ma na celu wzmocnienie krajowej gospodarki i zwiększenie jej konkurencyjności - ogłoszono w oficjalnym oświadczeniu rządowym.

"Rada ministrów przyjęła harmonogram działań, który ma doprowadzić do ujednolicenia waluty. (...) Ujednolicenie jest konieczne, aby ustabilizować kubańskie peso jako oficjalną walutę wykorzystywaną jako środek płatniczy i oszczędnościowy" - podkreślono w komunikacie.

Od roku 1994 na terenie Kuby obowiązywały dwie waluty: peso wymienialne (CUC) i niewymienialne (CUP). Wartość tego pierwszego jest ściśle powiązana z kursem amerykańskiego dolara i powszechniej stosowana w sektorze turystycznym i handlu międzynarodowym. Tymczasem peso niewymienialne stosuje się na przykład do wypłacania pensji. Zdaniem władz w Hawanie taki stan rzeczy negatywnie wpływa na funkcjonowanie państwa i jego rozwój gospodarczy i ekonomiczny.

bEqDGXBz

Reforma ma polegać między innymi na na dewaluacji CUC. Wszelkie decyzje w tej sprawie mają być ogłaszane z odpowiednim wyprzedzeniem, aby Kubańczycy mogli się na to przygotować. Samo ujednolicenie ma trwać około 18 miesięcy.

W roku 2011 wprowadzono na Kubie reformę systemu ekonomicznego, w której zakładano między innymi ujednolicenie waluty. Zapowiedziano także większą decentralizację i wprowadzenie elementów wolnorynkowych do kubańskiego systemu ekonomicznego, który do tej pory opierał się na założeniach gospodarki centralnie sterowanej.(PAP)

lm/ mc/

14864539

bEqDGXCa
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)