Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kubańscy opozycjoniści proponują dialog narodowy i referendum

0
Podziel się:

Ponad 40 kubańskich przywódców opozycyjnych i byłych więźniów politycznych
przedstawiło w środę prasie "platformę demokratyzacji" Kuby, proponując przede wszystkim dialog
narodowy, wolne wybory, zmiany prawa i referendum konstytucyjne.

Ponad 40 kubańskich przywódców opozycyjnych i byłych więźniów politycznych przedstawiło w środę prasie "platformę demokratyzacji" Kuby, proponując przede wszystkim dialog narodowy, wolne wybory, zmiany prawa i referendum konstytucyjne.

W projekcie tym, zatytułowanym "Droga narodu", opozycjoniści proponują "wdrożenie prawdziwego dialogu narodowego i zainicjowanie procesu zmian, aby naród mógł utrzymać osiągnięty postęp i zmieniać to, co suwerennie postanowił zmienić".

Wśród sygnatariuszy znajdują się najbardziej znani opozycjoniści kubańscy: Guillermo Farinas, Laura Pollan, Martha Beatriz Roque, Hector Maceda, Elizardo Sanchez, Oswaldo Paya i Manuel Cuesta Morua oraz byli więźniowie polityczni: Felix Navarro, Angel Moya, Guido Sigler i Jose Daniel Ferrer.

"Dokument zredagowali sygnatariusze i jestem przekonany, że jest to wykonalne i potrzebne, ponieważ adresowane jest do wszystkich ludzi na Kubie" - powiedział w rozmowie telefonicznej z agencją AFP Oswaldo Paya, nagrodzony w 2002 roku nagrodą im. Sacharowa.

"Podstawowa propozycja" zawarta w dokumencie mówi o konieczności uchwalenia nowych przepisów prawnych gwarantujących wolność słowa, prasy, zrzeszania się, wyznania, podróżowania w kraju i za granicę, jak również o prawie obywateli do ubiegania się o urzędy publiczne.

Opozycjoniści zaproponowali też "referendum, by naród suwerennie zadecydował o zmianach" w konstytucji i prawie, i aby utorować drogę ku "uczestnictwu obywateli w dążeniu do zmian".

Sygnatariusze chcą również zorganizowania "dialogu narodowego i wolnych wyborów na wszystkie stanowiska publiczne i do zgromadzenia konstytucyjnego".

Podczas pół wieku rządów komunistycznych na Kubie dysydenci, traktowani przez władze jako "najemnicy" na żołdzie USA, przedstawiali wiele propozycji i projektów transformacji, które władze całkowicie ignorowały.(PAP)

klm/ kar/

9388477

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)