Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kuberski: liczymy na pracę także w Norwegii i Grecji

0
Podziel się:

22.3.Warszawa (PAP) - Wiceminister pracy i polityki społecznej
Kazimierz Kuberski uważa, że jest szansa, że również Norwegia i
Grecja otworzą swoje rynki pracy dla Polaków od 1 maja tego roku.

22.3.Warszawa (PAP) - Wiceminister pracy i polityki społecznej Kazimierz Kuberski uważa, że jest szansa, że również Norwegia i Grecja otworzą swoje rynki pracy dla Polaków od 1 maja tego roku.

Na razie otwarte rynki pracy czekają na Polaków tylko w Wielkiej Brytanii, Irlandii i Szwecji - reszta krajów po rozszerzeniu UE zdecydowała się wprowadzić okresy przejściowe. Część - jak Portugalia i Hiszpania - otworzy rynek pracy od 1 maja. W Finlandii podobną decyzję rządu musi jeszcze przyjąć tamtejszy parlament. Włochy zapowiedziały, że przedłużą okresy przejściowe o co najmniej kolejne trzy lata, natomiast Austria i Niemcy - że aż do 2011 roku.

"Cały czas rozmawiamy z krajami, które decyzję o otwarciu rynków pracy mają jeszcze przed sobą. Najważniejsze z nich to Finlandia, Grecja, Dania, Holandia i Norwegia. Chcielibyśmy, żeby przynajmniej trzy z nich otworzyły rynki dla Polaków już od 1 maja. Najbardziej liczymy na kraje skandynawskie: Finlandię i Norwegię oraz Grecję" - powiedział Kuberski na środowym posiedzeniu sejmowej Komisji Pracy i Polityki Społecznej.

"Otwarcie jak największej liczby krajów da wyraźny sygnał polityczny i mentalny, i przyczyni się do zacierania granic między starą a nową Unią" - dodał.

Według Kuberskiego, trwają rozmowy dwustronne z państwami, które zapowiedziały przedłużenie okresów przejściowych przynajmniej do 2009 roku. "Nie zamierzamy czekać na rok 2009, kiedy będzie kolejny moment na podejmowanie decyzji o otwieraniu rynków pracy lub przedłużaniu okresów przejściowych. Cały czas pracujemy na poziomie grup roboczych. Poza otwarciem całkowitym ważne jest też otwieranie sektorowe" - poinformował.

Wiceminister zwrócił uwagę, że otwarcie rynków pracy przez Hiszpanię i Portugalię było pośrednio efektem takich dwustronnych rozmów.

Kuberski przedstawił posłom także plany ministerstwa w związku z ogłoszonym przez Komisję Europejską Rokiem Mobilności Pracowników.

MPiPS zamierza zorganizować m.in. międzynarodową konferencja na temat migracji zarobkowych w UE pod patronatem Komisji Europejskiej; resort będzie uczestniczyć w projekcie realizowanym wspólnie z Danią pod nazwą "Mobilność: zasady, szanse, bariery". Ponadto we wrześniu w Poznaniu odbędą się Europejskie Targi Pracy organizowane równolegle w kilkudziesięciu miastach UE.

"Europa jest niemobilna. W ciągu jednego roku nie da się za dużo zmienić, ale doświadczenia zdobyte w tym czasie mogą dać pozytywny impuls na przyszłość" - uważa Kuberski.

Według obecnego na posiedzeniu komisji wiceministra PiPS Roberta Kwiatkowskiego, w Polsce sprawnie działa sieć EURES (Europejskie Służby Zatrudnienia) mająca ułatwiać swobodny przepływ pracowników.

EURES to sieć współpracy publicznych służb zatrudnienia państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Jej celem jest wspieranie mobilności pracowników. W związku z Rokiem Mobilności KE uruchomiła nowy portal internetowy (http://europa.eu.int/eures/home.jsp?lang=pli) z milionem ogłoszeń we wszystkich językach UE, o wolnych miejscach pracy w całej UE.(PAP)

wal/ itm/

praca
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)