Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kudrycka: modernizacja uczelni i wsparcie młodych naukowców to priorytety prezydencji

0
Podziel się:

Pełne wykorzystanie kapitału intelektualnego Europy, modernizacja uczelni i
ograniczenie biurokracji w następnym programie ramowym to niektóre priorytety prezydencji -
powiedziała PAP minister nauki Barbara Kudrycka. We wtorek przedstawi je dwóm komisjom Parlamentu
Europejskiego.

Pełne wykorzystanie kapitału intelektualnego Europy, modernizacja uczelni i ograniczenie biurokracji w następnym programie ramowym to niektóre priorytety prezydencji - powiedziała PAP minister nauki Barbara Kudrycka. We wtorek przedstawi je dwóm komisjom Parlamentu Europejskiego.

"Będziemy mówić o sposobach na pełne wykorzystanie kapitału intelektualnego Europy. Musimy przedyskutować problem zbyt małej reprezentacji przedstawicieli niektórych regionów Europy, w tym nowej dwunastki krajów członkowskich w wykorzystywaniu środków z programu ramowego. Bardzo mnie cieszy, że Komisja Europejska przedstawi na nieformalnym posiedzeniu Rady ds. Konkurencyjności analizę tego zjawiska i zaproponuje rozwiązania" - powiedziała PAP Kudrycka.

Niemniej ważnym tematem będzie sposób przyznawania i rozliczania wszystkich środków w ramach programu ramowego. Właśnie rozpoczynają się prace nad kolejnym ósmym programem ramowym na rzecz badań, mającym obowiązywać od 2014 r. Środowiska naukowe i akademickie chcą przede wszystkim uproszczenia procedur biurokratycznych, wiążących się z wnioskowaniem o fundusze i rozliczaniem się z nich. "Zależy nam na uproszczeniu i ujednoliceniu procedur" - podkreśliła Kudrycka.

"Niezwykle ważnym zagadnieniem, o którym dopiero zaczynamy rozmawiać, jest włączanie małych i średnich przedsiębiorstw do prowadzenia i finansowania badań. Zależy nam, by były one zaangażowane w działalność badawczo-rozwojową, czyli pracę nad prototypami oraz nowatorską produkcję" - dodała minister nauki.

Dla Polski priorytetem jest też rozwój europejskich uniwersytetów, które powinny być nie tylko liderami w kształceniu młodych ludzi oraz w prowadzeniu badań naukowych, ale też w stymulowaniu innowacji, np. poprzez współpracę z firmami. "Komisji Europejskiej będzie zależało na tym, aby osiągnąć wyższy wskaźnik osób z wyższym wykształceniem w grupie wiekowej 30-34 lata. Do 2020 r. ma on sięgnąć 40 proc. Polska ma bardzo dobre wskaźniki skolaryzacji, przyjmujemy zatem że do 2020 r. będziemy mieć 45 proc. osób z wyższym wykształceniem w tym przedziale wiekowym" - wyjaśniła Kudrycka.

Wiele będzie się też mówiło o młodych, także tych spoza UE. "Zależy nam na lepszym wykorzystaniu potencjału młodych naukowców do prowadzenia badań i do kierowania zespołami badawczymi, czyli na udrożnieniu ich kariery. Z tym wiąże się kolejne zagadnienie, czyli zwiększenie finansowania programów wspierających mobilność, zwłaszcza studentów i młodych naukowców. Nam ponadto zależy na rozszerzeniu programów finansowania wyjazdów zagranicznych studentów o doktorantów, a także na zwiększeniu finansowania mobilności obywateli krajów partnerstwa wschodniego" - powiedziała minister nauki.

Urszula Rybicka (PAP)

(Pełny tekst wywiadu z minister nauki i szkolnictwa wyższego we wtorek w ciągu dnia w Serwisie PAP - Nauka w Polsce, www.naukawpolsce.pap.pl)

ula/ hes/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)