Notowania

wiadomości
04.06.2012 18:38

Kujawsko-Pomorskie: Nowy pawilon w grudziądzkim więzieniu

Nowy pawilon dla 200 osadzonych oddano w poniedziałek do użytku na terenie więzienia dla kobiet w Grudziądzu (woj. kujawsko-pomorskie). Nowocześnie wyposażone cele i pomieszczenia socjalne znajdują się w dawnych murach klasztornych z XVIII wieku.

Podziel się
Dodaj komentarz

Nowy pawilon dla 200 osadzonych oddano w poniedziałek do użytku na terenie więzienia dla kobiet w Grudziądzu (woj. kujawsko-pomorskie). Nowocześnie wyposażone cele i pomieszczenia socjalne znajdują się w dawnych murach klasztornych z XVIII wieku.

Klasztor, zbudowany w formie czworoboku z krużgankami i kwadratowym dziedzińcem w środku, na początku XIX wieku pełnił funkcje penitencjarne. Od 1996 r. budynek stał pusty, gdyż był w tak złym stanie technicznym, że nie nadawał się do użytku

"Po trwających cztery lata pracach budowlanych dawnemu obiektowi klasztornemu przywrócono funkcje penitencjarne. Zakres prowadzonych prac obejmował między innymi wymianę wszystkich instalacji, stropów, więźby i pokrycia dachu, wykonano izolację termiczną i hydroizolację ścian fundamentowych, zbudowano nową klatkę schodową, a także zainstalowano dźwig osobowy przystosowany dla osób niepełnosprawnych" - poinformowała w poniedziałek rzeczniczka prasowa dyrektora okręgowego Służby Więziennej w Bydgoszczy mjr Aleksandra Gapska.

Dawny wewnętrzny dziedziniec klasztorny pokryto dachem z dużym świetlikiem uzyskując w ten sposób obszerne pomieszczenie, w którym będą się odbywały spotkania osób pozbawionych wolności z bliskimi. Na parterze budynku zlokalizowano także trzy mniejsze sale widzeń, w tym do odwiedzin z udziałem małych dzieci oraz więzienną kantynę.

W budynku wygospodarowano pomieszczenia biurowe dla wychowawców, psychologów i pozostałego personelu.

"Podczas prac budowlanych prowadzonych pod nadzorem konserwatora zabytków dołożono szczególnej staranności, aby w pomieszczeniach zachowane zostały sklepienia łukowe, oraz aby odtworzyć detale dachu i elewacji. Dzięki temu budynek zachował swój dawny barokowy styl, pomimo obecnej funkcji" - zaznaczyła mjr Gapska.

Adaptacja zabytkowego gmachu na potrzeby więzienia kobiecego kosztowała prawie 13,5 mln złotych z budżetu państwa. W Zakładzie Karnym nr 1 w Grudziądzu powstało dzięki temu dwieście nowych miejsc zakwaterowania dla osadzonych i tym samym będą tu mogły przebywać jednocześnie 973 kobiety skazane na karę pozbawienia wolności.

Historyczne początki Zakładu Karnego nr 1 w Grudziądzu sięgają XVIII wieku. Pierwsze jego obiekty - kościół i klasztor - zostały wybudowane w roku 1750 i należały do ojców reformatorów od św. Franciszka. Kościół - późnobarokowy, pod wezwaniem Świętego Krzyża - także dzisiaj jest miejscem kultu religijnego, a aktualnie odprawiane są tu msze dla pozbawionych wolności. (PAP)

olz/ bos/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz