Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kujawsko-Pomorskie: Prawie 200 szkół przeznaczonych do likwidacji

0
Podziel się

Rekordową liczbę, prawie 200 szkół, zamierzają zlikwidować w 2012 roku
samorządy regionu kujawsko-pomorskiego. Znaczna część tych placówek to jednak szkoły dla dorosłych,
których reorganizację wymusiła zmiana przepisów ustawowych.

bCYrCFAl

Rekordową liczbę, prawie 200 szkół, zamierzają zlikwidować w 2012 roku samorządy regionu kujawsko-pomorskiego. Znaczna część tych placówek to jednak szkoły dla dorosłych, których reorganizację wymusiła zmiana przepisów ustawowych.

Jak poinformowała Katarzyna Komakowska, wizytator Kujawsko-Pomorskiego Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy, zmienione przepisy oświatowe przewidują, ze z dotychczas funkcjonujących szkół dla dorosłych pozostaną tylko licea i szkoły policealne. "Pozostałe placówki będą wygaszane w miarę ubywania uczniów lub przekształcane w inne typy - najczęściej licea" - wyjaśniła Komakowska.

Do kuratorium wpłynęło aż 168 wniosków o likwidację lub przekształcenie szkół ponadgimnazjalnych. "Przy okazji tych zmian likwidowane są szkoły, które w rzeczywistości nie funkcjonują i od dawna nie ma do nich naboru" - zaznaczyła wizytator.

Do kuratorium w Bydgoszczy wpłynęło także 31 wniosków dotyczących planowanej likwidacji przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów. Dotychczas kurator zaopiniował 21 spośród nich, w tym sześć negatywnie.

bCYrCFAn

Opinia kuratora nie jest jednak dla samorządu wiążąca. W przypadku likwidacji placówek dotychczas funkcjonujących normalnie, samorządy, które je prowadzą, muszą zapewnić uczniom możliwość kontynuowania nauki na dotychczasowym poziomie.

Bez problemu zostanie zlikwidowana m.in. szkoła podstawowa w Dulsku (gm. Radomin), do której uczęszcza niespełna 60 dzieci. Decyzją radnych, od 1 września placówka formalnie zniknie, ponieważ zostanie przekształcona w filię szkoły w pobliskim Radominie.

Protesty rodziców i nauczycieli budzi natomiast propozycja zlikwidowania Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Lubaszczu koło Nakła nad Notecią. Uczniowie tej placówki mieliby od września dojeżdżać do Samostrzela. Nauczyciele oczekują z kolei, że powiat zagwarantuje im otrzymanie pracy w innych szkołach.(PAP)

olz/ hes/

bCYrCFAO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)