Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kujawsko-Pomorskie: Ruszył portal edukacyjno-krajoznawczy regionu

0
Podziel się:

Portal edukacyjno-krajoznawczy nasze.kujawsko-pomorskie.pl, przygotowany przez
samorząd regionu, oficjalnie został w czwartek uruchomiony w internecie. Witryna ma stanowić źródło
wiedzy o historii, tradycji, kulturze, oraz walorach krajoznawczych województwa.

Portal edukacyjno-krajoznawczy nasze.kujawsko-pomorskie.pl, przygotowany przez samorząd regionu, oficjalnie został w czwartek uruchomiony w internecie. Witryna ma stanowić źródło wiedzy o historii, tradycji, kulturze, oraz walorach krajoznawczych województwa.

"Nasze.kujawsko-pomorskie.pl to portal dla wszystkich mieszkańców regionu i nie tylko. Dzieci i młodzież znajdą tutaj wiadomości, które uzupełnią wiedzę zdobytą w szkole, nauczyciele m.in. scenariusze lekcji o regionie, propozycje zajęć w muzeach i bibliotekach, a rodzice dowiedzą się, gdzie mogą spędzić wolny czas z dziećmi, łącząc rekreację i rozrywkę z edukacją" - podkreślił Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

Portal zawiera już około pięćset stron tekstu, prawie tysiąc ilustracji, a docelowo znajdzie się tu około 40 specjalnie opracowanych map województwa, na których będą wizualizowane informacje edukacyjne. Witryna składa się z pięciu bloków tematycznych: przyroda, ciekawostki krajoznawcze, etnografia historia, oraz podstawowe informacje o województwie kujawsko-pomorskim.

"W bloku +Przyroda+ zwiedzimy kompleksy leśne naszego regionu, poznamy strugi, rzeki i kanały, zobaczymy pomniki przyrody oraz osobliwości regionalnej fauny i flory, a nawet zajrzymy do jaskiń. Odbędziemy też podróż przez parki krajobrazowe i rezerwaty" - poinformowała Beata Krzemińska, rzeczniczka marszałka województwa kujawsko-pomorskiego.

Dział "Ciekawostki krajoznawcze" pozwala odbyć wirtualną podróż do najpiękniejszych zabytków w Kujawsko-Pomorskiem, m.in.: zamków i pałaców, kościołów i klasztorów, kamienic i pomników. Miłośnicy architektury znajdą tu ślady przeszłości, m.in. romańskiej, gotyckiej i renesansowej, kuracjusze uzdrowiska z najsłynniejszym Ciechocinkiem, a pasjonaci archeologii grodziska i osady na czele z Biskupinem.

"W bloku +Etnografia+ kryje się całe bogactwo naszego regionu: Bory Tucholskie, Kociewie, Ziemia Chełmińska, Ziemia Dobrzyńska, Kujawy, Pałuki i Krajna. Barwne stroje, tradycyjne obrzędy i zwyczaje, budownictwo, gwara, sztuka ludowa i jej twórcy" - dodała Krzemińska.

Portal zawiera także "Historię" ziem wchodzących w skład obecnego województwa kujawsko-pomorskiego: od średniowiecza przez czasy nowożytne, okres zaborów aż po dzieje najnowsze. Zobaczyć tu można m.in. słynne osoby, najważniejsze wydarzenia w regionie, prześledzić rozwój gospodarki, społeczeństwa, kultury i sztuki.

Internauci znajdą tu także podstawowe dane o regionie, poznają jego symbole: insygnia i fanfarę. Można odbyć także wirtualną podróż przez wszystkie powiaty i gminy województwa.

Uzupełnieniem portalu jest strona internetowa z ofertą rozrywkową dla najmłodszych, gdzie dzieci znajdą quizy, zagadki, kolorowanki i gry związane z Kujawami i Pomorzem.

Portal nasze.kujawsko-pomorskie.pl powstał w ramach programu edukacji regionalnej, który służy krzewieniu wiedzy o województwie. Urząd Marszałkowski w ramach tego programu realizuje m.in. portal Szlaki Pamięci. (PAP)

olz/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)