Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kujawsko-Pomorskie: Wystawa na 140-lecie włocławskiego fajansu

0
Podziel się:

Wystawę prezentującą dzieje produkcji fajansowych wyrobów we Włocławku
(woj. kujawsko-pomorskie) przygotowało Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej. Wyrób fajansu w tym
mieście rozpoczął się 140 lat temu.

bEEbPOKt

Wystawę prezentującą dzieje produkcji fajansowych wyrobów we Włocławku (woj. kujawsko-pomorskie) przygotowało Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej. Wyrób fajansu w tym mieście rozpoczął się 140 lat temu.

Jak przypomniała Beata Wąsik z Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, tradycje wyrobu ceramiki fajansowej w tym mieście liczą się od chwili założenia 140 lat temu pierwszej fabryki fajansu. Funkcjonowała ona we Włocławku przez prawie 120 lat, od 1873 do 1991 r.

"Przedwojenne fabryki były jednymi z większych zakładów przemysłowych w naszym mieście oraz najprężniejszych ośrodków ceramicznych w Polsce. Wzornictwo stosowane na rodzimych wyrobach doskonale wpisywało się w panujące ówcześnie europejskie trendy zdobienia ceramiki" - zaznaczyła Wąsik.

bEEbPOKv

Szczególnie od 1945 roku produkcja bardzo szybko zaczęła rosnąć, a w latach 70. XX w. Włocławek stał się potężnym ośrodkiem przemysłu ceramicznego, osiągając szczyt swego rozwoju w tej dziedzinie. W tym okresie, a także w latach 80. w całym kraju panowała moda na zdobienie mieszkań (szczególnie kuchni) tzw. włocławkami, czyli naczyniami, a także ozdobnymi przyborami kuchennymi czy lampami z fajansu, zdobionymi charakterystycznymi wzorami "ludowymi".

Wyroby z Włocławka były tak poszukiwane, że najpewniejszym sposobem ich zdobycia (szczególnie w latach 80.) był zakup za dewizy w ramach tzw. eksportu wewnętrznego. Osoby nie dysponujące obcą walutą mogły zdobyć ozdobne talerze włocławskie np. oddając w zamian określoną ilość makulatury, ale w zamian za stary papier oferowano naczynia odrzucone z normalnego obrotu z wadami i defektami technicznymi.

Popularność "włocławków" gwałtownie skończyła się wraz z przemianami po 1989 roku: w sklepach pojawiły się zagraniczne, wcześniej nieosiągalne dla większości społeczeństwa wyroby ceramiczne, skończyła się także moda na "ludowość" w zdobieniu wnętrz. Fabrykę we Włocławku zamknięto w 1991 r. z przyczyn ekonomicznych, a podejmowane w ostatnich latach próby odrodzenia produkcji fajansu w tym mieście były już tylko przedsięwzięciami na małą skalę.

Na wystawie, której otwarcie zaplanowano na piątek, zaprezentowane zostaną zachowane materiały archiwalne (fotografie, plany, dokumenty) dotyczące powstania oraz funkcjonowania czterech fabryk przedwojennych: Włocławskiej Fabryki Fajansu Teichfeld i Asterblum, Włocławskiej Fabryki Fajansu L. Czamański, Fabryki Fajansu "Keramos", Polskiej Fabryki Fajansu Braci Cohn i Sk-a, z okresu wojennego Industrie Werke Leslau, Keramische Werk oraz z okresu powojennego Polskiej Zjednoczonej Fabryki Fajansu, Włocławskich Zakładów Ceramiki Stołowej.

bEEbPOKB

Prezentowane w ramach ekspozycji zatytułowanej "Pamiątka z fajansu. W 140. rocznicę powstania przemysłu ceramicznego we Włocławku" archiwalia pochodzą ze zbiorów Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku oraz Archiwum Państwowego w Warszawie, Archiwum Państwowego we Włocławku i zbiorów prywatnych.

Wystawa we włocławskim muzeum jest kolejnym przedsięwzięciem przypominającym dzieje produkcji ceramiki w tym mieście. W ubiegłym roku przypomniano dzieje utworzonego 60 lat wcześniej Ośrodka Wzorcującego, popularnie zwanego "Wzorcownią", przy Włocławskiej Fabryce Fajansu.

Ośrodek Wzorcujący od samego początku skupiał uzdolnionych artystów - projektantów, którzy nadali unikatowy charakter włocławskim fajansom. Pracownikami tego ośrodka byli m.in. Elżbieta Piwek-Białoborska, Jan Sowiński, Wit Płażewski i Antoni Bisaga, a współpracowali z nim również inni cenieni artyści - projektanci ceramiki, skupieni w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie.

Wystawa "Pamiątka z fajansu" czynna będzie do 2 marca 2014 roku. (PAP)

bEEbPOKC

olz/ abe/

bEEbPOKW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)