Notowania

wiadomości
08.02.2014 11:17

Kujawsko-Pomorskie: Zakończono odbudowę dworu w Kłóbce

Odbudowa zabytkowego dworu rodu Orpiszewskich w Kłóbce koło Włocławka (woj. kujawsko-pomorskie) została zakończona i obiekt jeszcze w tym roku zostanie udostępniony zwiedzającym. Zabytek pomieści muzeum dokumentujące tradycje kujawskiej szlachty.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Odbudowa zabytkowego dworu rodu Orpiszewskich w Kłóbce koło Włocławka (woj. kujawsko-pomorskie) została zakończona i obiekt jeszcze w tym roku zostanie udostępniony zwiedzającym. Zabytek pomieści muzeum dokumentujące tradycje kujawskiej szlachty. *

"Zbudowana w XIX wieku ziemiańska siedziba w Kłóbce to miejsce interesujące nie tylko jako przykład tego rodzaju architektury. Dla nas ma wartość także jako dom, w którym mieszkała Maria z Wodzińskich Orpiszewska, malarka i pianistka, muza Chopina i Słowackiego, potomkini jednej z ważnych kujawskich rodzin szlacheckich" - podkreślił Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

Jak przypomniał, dwór i otaczający go park sąsiadują ze skansenem wiejskim. "Całość, którą administruje Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, będzie dawała rzeczywiste wyobrażenie o życiu dawnej polskiej wsi" - dodał Całbecki.

Rewaloryzację zakupionego z funduszy samorządu województwa kujawsko-pomorskiego zespołu dworskiego podzielono na etapy. Pierwszym były prace związane z uporządkowaniem systemu melioracyjnego terenu parkowego z regulacją odcinka rzeki Lubieńki i renowacją zabagnionego stawu młyńskiego.

Jednocześnie podjęto prace konserwatorskie zabytkowych mebli i innych elementów wyposażenia pałacu, w tym pianina Marii Wodzińskiej. Gdy tylko pozwoli na to pogoda rozpocznie się porządkowanie zajmującego siedem hektarów parku dworskiego.

"Całość powinna być gotowa przed przyszłorocznym sezonem turystycznym. Sam dwór zostanie udostępniony zwiedzającym prawdopodobnie jeszcze w tym roku" - poinformowała Beata Krzemińska, rzeczniczka marszałka województwa kujawsko-pomorskiego.

Dwór i park w Kłóbce będą centralnym punktem powstającego Muzeum Wsi Kujawskiej i tworzonego w jego ramach Muzeum Szlachty Kujawskiej. Podstawą muzeum będzie skansen wiejski (utworzony w 1993 r.), który rocznie odwiedza ponad 20 tys. osób, oraz dwór Orpiszewskich wraz z otaczającym go parkiem, położone w sąsiedztwie kłóbeckiego Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego.

Dwór z XIX wieku przez lata pozostawał w stanie ruiny, a pobliski park w stylu angielskim był przez lata zaniedbywany. Teren, na którym znajduje się zespół dworsko-parkowy, słynął z krajobrazu, określany był w literaturze na przełomie XIX i XX wieku jako "Perła Kujaw". W Kłóbce mieszkała Maria z Wodzińskich Orpiszewska, narzeczona Fryderyka Chopina, która była też muzą Juliusza Słowackiego.

Do muzeum szlachty, które udokumentuje życie i patriotyczne tradycje kujawskiego ziemiaństwa, trafi m.in. mienie podworskie z całych Kujaw, znajdujące się obecnie w zbiorach Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Odnowiony park, w którym zachowały się fragmenty unikatowego starodrzewu, uzyska charakter ogrodu botanicznego.

Odrestaurowanie i przyszłe zagospodarowanie zespołu sfinansowano z budżetu samorządu województwa kujawsko-pomorskiego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także ze wsparciem kujawsko-pomorskiego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. (PAP)

olz/ bos/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz