Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kujawsko-Pomorskie: Zmodernizowano pierwszy segment szpitala w Świeciu

0
Podziel się

Pierwszy z ośmiu budynków terapeutycznych Szpitala Psychiatrycznego w
Świeciu nad Wisłą oddano do użytku po kapitalnej modernizacji. Działająca od ponad 150 lat lecznica
jest jedną z największych tego typu placówek w kraju.

bEhacAQB

Pierwszy z ośmiu budynków terapeutycznych Szpitala Psychiatrycznego w Świeciu nad Wisłą oddano do użytku po kapitalnej modernizacji. Działająca od ponad 150 lat lecznica jest jedną z największych tego typu placówek w kraju.

Modernizacja i doposażenie wybudowanej blisko 150 lat temu lecznicy to pierwsza od wielu lat tak poważna inwestycja w jej infrastrukturę. Warte 26 milionów złotych przedsięwzięcie obejmuje przede wszystkim kapitalny remont modernizacyjny ośmiu budynków, w których mieści się dziesięć szpitalnych oddziałów, a także gabinety diagnostyczne i pomieszczenia administracyjne.

"Jako pierwszy kapitalny remont przeszedł budynek numer IX, wyposażony w nadające mu niepowtarzalny charakter tarasy. Ponieważ dziewiętnastowieczny pawilon jest zabytkiem, przedsięwzięcie przeprowadzono pod opieką konserwatorską i zgodnie z narzuconymi przez urząd konserwatorski standardami" - poinformował w czwartek Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

bEhacAQD

W budynku wymieniono wszystkie instalacje - elektryczną, grzewczą i wodno-kanalizacyjną - oraz cementowo-azbestowe pokrycie dachów. Uzupełnieniem inwestycji były zakupy sprzętu i wyposażenia oddziałów, a także podłączenie do wspólnej dla wszystkich jednostek szpitalnych sieci teleinformatycznej.

"Uzyskaliśmy funkcjonalne wnętrza, które są obecnie meblowane, zachowując charakterystyczny styl budowli. Znajdą tu miejsce i godne warunki dwa oddziały leczenia chorób psychicznych" - dodał marszałek.

Szpital w Świeciu nad Wisłą posiada 16 oddziałów z 472 łóżkami. Oprócz oddziałów ogólnopsychiatrycznych mieszczą się tu oddziały psychiatrii sądowej, detoksykacyjny, geriatryczno-psychiatryczny i terapii uzależnień.

Kompleksowa modernizacja placówki jest elementem medycznego pakietu inwestycyjnego, prowadzonego od ubiegłego roku przez samorząd wojewódzki za pieniądze z kredytu Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Zgodnie z założeniami programu dziewięć najważniejszych szpitali regionu ma osiągnąć standard infrastrukturalny dorównujący obowiązującemu w podobnych placówkach w najbardziej rozwiniętych krajach Europy. (PAP)

bEhacAQJ

olz/ malk/

bEhacARe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)