Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

"Kultura a rozwój" - powstał pierwszy podręcznik do ekonomii kultury

0
Podziel się:

Kształcenie osób, które dobrze rozumieją zależności między ekonomią i
kulturą, jest niezbędnym elementem postępu - mówi PAP prof. Jerzy Hausner, jeden z redaktorów
publikacji "Kultura a rozwój" wydanej przez Narodowe Centrum Kultury.

*Kształcenie osób, które dobrze rozumieją zależności między ekonomią i kulturą, jest niezbędnym elementem postępu - mówi PAP prof. Jerzy Hausner, jeden z redaktorów publikacji "Kultura a rozwój" wydanej przez Narodowe Centrum Kultury. *

Książkę napisało grono naukowców pod redakcją prof. Jerzego Hausnera, prof. Jacka Purchli i prof. Anny Karwińskiej.

Publikacja powstała z myślą o słuchaczach różnych kierunków nauk społecznych oraz wszystkich pracujących w sektorze kultury. Czytelnik znajdzie w książce ogólne informacje na temat polskiego sektora kultury oraz praktyczne wskazówki, jak wykorzystać wiedzę naukową w działalności kulturalnej, np. do zarządzania instytucją kultury lub przy działaniach promocyjnych. Książka jest dostępna nieodpłatnie w wersji papierowej oraz w wersji elektronicznej.

"Kultura zaczyna być postrzegana jako jedna z kluczowych determinant rozwoju społeczno-gospodarczego" - powiedział PAP prof. prof. Jerzy Hausner, który był jednym z redaktorów książki.

"Potrzebny jest nowy czynnik, który będzie stanowił koło zamachowe do wejścia na wyższy pułap rozwoju i takim czynnikiem jest - bez wątpienia - kultura. Kształcenie osób, które dobrze rozumieją zależności między ekonomią i kulturą jest więc niezbędnym elementem tak rozumianego postępu" - powiedział Hausner.

We wstępie do książki Hausner przekonuje, że rozwój zależy od społecznego eksperymentowania i społecznych innowacji. "To, co dzisiaj jest uznawane za niemożliwe i niedopuszczalne, może się okazać w przyszłości właściwą ścieżką wychodzenia z kryzysu lub zastoju" - napisał Hausner. Jego zdaniem, rozwój zaczyna się od idei, debaty i sporu, a kończy - na wprowadzeniu w życie nowych rozwiązań. "Po drodze jest polityka i rządzenie, ale to nie one są esencją rozwoju; są co najwyżej jednym z jego trybów, ważnym, ale nie najważniejszym" - pisze Hausner we wstępie.

Dyrektor Narodowego Centrum Kultury Krzysztof Dudek, definiując pojęcie "ekonomia kultury", zauważył że jest to dyscyplina badająca zjawiska i prawidłowości ekonomiczne występujące w kulturze, a także opisująca wkład sektora kultury w gospodarki narodowe i światową.

"Badania prowadzone w Polsce i na świecie dostarczają licznych dowodów na to, że przy obecnym poziomie rozwoju gospodarczego kultura staje się sektorem kluczowym dla dobrobytu całego społeczeństwa" - powiedział Dudek.

W książce omówione zostały m.in. pojęcia rozwoju społeczno-gospodarczego, dziedzictwa kulturowego, jak i samej kultury. Omówiono m.in. politykę kulturalną w latach 1989-2012, charakterystykę działalności kulturalnej w Polsce po transformacji ustrojowej i sytuację artysty w Polsce. Zamieszczono też artykuły poświęcone przemysłom kreatywnym, prawu autorskiemu, edukacji kulturalnej.

Książkę można pobrać nieodpłatnie ze strony www.nck.obserwatoriumkultury.pl/podrecznik.pdf (PAP)

agz/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)