Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kultura polskich Żydów podczas festiwalu w Toronto

0
Podziel się:

W Toronto trwa piętnasty Ashkenaz Festival, największy w Ameryce Północnej
festiwal kultury żydowskiej. Nie brakuje wydarzeń związanych z kulturą polskich Żydów.

W Toronto trwa piętnasty Ashkenaz Festival, największy w Ameryce Północnej festiwal kultury żydowskiej. Nie brakuje wydarzeń związanych z kulturą polskich Żydów.

W czwartek zostanie pokazany dwugodzinny film "Song of the Lodz Ghetto" - ukończony w tym roku film torontońskiego reżysera Davida Kaufmana o pieśniach protestu z łódzkiego getta. Muzyka została przetworzona przez grupę Brave Old World. Film jest dokumentem o łódzkim getcie, które było drugim co do wielkości w okupowanej Polsce.

Dokument został skonstruowany wokół dwóch ważnych postaci łódzkiego getta. Pierwszą z nich jest śpiewak Jankele Herszkowicz. Druga to Mordechaj Chaim Rumkowski, łódzki biznesmen i dyrektor sierocińca, w 1939 roku wyznaczony przez nazistów na szefa łódzkiego Judenratu. Był postacią kontrowersyjną, krytykowano go za despotyzm. Wierzył w możliwość ratunku łódzkich Żydów w ich pracy na rzecz Niemców.

W najbliższą sobotę i niedzielę podczas Festiwalu Aszkenazyjskiego odbędzie się wiele imprez kulturalnych - koncertów, pokazów, występów - na mieszczącym się nad jeziorem Ontario Harbourfront, które jest jednym z miejsc spacerów i wypoczynku torontończyków. W niedzielę zostanie też pokazany kolejny film o kulturze polskich Żydów. "Paint What you Remember" (Namaluj co pamiętasz) w reżyserii Sławomira Grunberga to film z 2009 roku o malarstwie Mayera Kirshenblatta, zmarłego w listopadzie ubiegłego roku malarza z Toronto, urodzonego w Opatowie. Kirshenblatt wyemigrował do Toronto w 1934 r. Stworzył ponad 300 obrazów.

Z kolei miłośnicy uwspółcześnionej muzyki klezmerskiej będą mogli w poniedziałek pójść na występ jednego z najlepszych wykonawców muzyki klezmerskiej, nagrodzonego Grammy Franka Londona i grających z nim muzyków. London razem z Glenem Bergerem zaadaptował sztukę Icchaka Lejba Pereca "A Night In The Old Marketplace". Urodzony w Zamościu w 1852 roku, a zmarły w 1915 w Warszawie (i mający w stolicy swoją ulicę), Perec pisał w jidisz, a jego komedia z 1907 roku o nocy na starym rynku to historia o duchach i miłości w żydowskim sztetl, w którą wpleciono wątki filozoficzne i teologiczne. Jak piszą recenzenci, nowa wersja sztuki Pereca, wyreżyserowana przez Alexandrę Aron, to wydarzenie multimedialne, awangardowa opera, z elementami kabaretu w stylu Kurta Weilla czy Toma Waitsa.

W Ashkenaz Festival, którego ponad 70 wydarzeń artystycznych można oglądać zarówno w Harbourfront Centre oraz w wielu miejscach w Toronto, bierze udział ponad 200 artystów, oczekuje się ponad 50 tys. widowni. Trwający do poniedziałku 6 września festiwal to nie tylko wspomnienia po nieistniejących już miasteczkach Żydów aszkenazyjskich. To również np. koncerty, na których muzycy mieszają motywy żydowskie z arabskimi, cygańskimi czy indyjskimi, kabarety, pokazy i warsztaty tańca, imprezy dla dzieci i opowieści bajek. (PAP)

lach/ ls/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)