Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kunert o tablicy pod Strzałkowem: to absolutne kłamstwo

0
Podziel się

Treść tablicy umieszczonej na kamieniu memorialnym pod Strzałkowem jest
absolutnym kłamstwem - powiedział PAP sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej
Krzysztof Kunert.

bEhFEmzV

Treść tablicy umieszczonej na kamieniu memorialnym pod Strzałkowem jest absolutnym kłamstwem - powiedział PAP sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Krzysztof Kunert.

Na terenie b. obozu jenieckiego pod Strzałkowem (Wielkopolskie), na obelisku upamiętniającym 90. rocznicę odzyskania niepodległości, nieznani sprawcy umieścili tablicę, na której napisano po rosyjsku: "Tutaj spoczywa 8000 radzieckich czerwonoarmistów, brutalnie zamęczonych w polskich +obozach śmierci+ w latach 1919-1921".

"To jest po prostu absolutne kłamstwo od początku do końca" - powiedział PAP Kunert.

bEhFEmzX

"Tablica umieszczona w Strzałkowie o +polskich obozach śmierci+ to usiłowanie wprowadzenia w przestrzeń publiczną informacji nie mających nic wspólnego z rzeczywistością i prawdą historyczną. To informacja całkowicie kłamliwa" - podkreślił.

Według niego sprawa losu żołnierzy sowieckiej Rosji wziętych do niewoli podczas wojny polsko-bolszewickiej z 1920 r. jest drażliwa w polsko-rosyjskich relacjach. "Prawda historyczna jest tutaj jednak utrwalona ponad wszelką wątpliwość" - zaznaczył Kunert, przypominając, że zgodnie ze wspólnymi publikacjami polskich i rosyjskich historyków sowieccy jeńcy umierali w wyniku złych warunków obozowych.

"W związku z tym, tę próbę umieszczenia tablicy należy jednoznacznie potępić. Napędza ona spiralę złych i niepotrzebnych emocji" - dodał Kunert.

Tablica, zgodnie z decyzją wojewody wielkopolskiego, została usunięta w niedzielę po południu.(PAP)

bEhFEmAd

nno/ pz/

bEhFEmAy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)