Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kwalifikacja wojskowa w 2013 r. ruszy 4 lutego; obejmie 280 tys. osób

0
Podziel się:

Przyszłoroczna kwalifikacja wojskowa, następczyni poboru, rozpocznie się 4
lutego i potrwa do końca kwietnia - przypomniało w środę MSW. Obowiązek stawienia się przed komisją
lekarską będzie dotyczył około 280 tys. osób, głównie mężczyzn z rocznika 1994.

Przyszłoroczna kwalifikacja wojskowa, następczyni poboru, rozpocznie się 4 lutego i potrwa do końca kwietnia - przypomniało w środę MSW. Obowiązek stawienia się przed komisją lekarską będzie dotyczył około 280 tys. osób, głównie mężczyzn z rocznika 1994.

"Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przekazało do uzgodnień międzyresortowych projekt rozporządzenia w sprawie przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2013 roku. Uwagi do projektu można zgłaszać do 10 października" - poinformowała PAP rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak.

Stawiający się przed komisją zostaną przeniesieni do rezerwy; zainteresowani służbą w armii będą mogli uzyskać potrzebne wskazówki.

Przyszłoroczna kwalifikacja wojskowa obejmie: mężczyzn urodzonych w 1994 roku oraz w latach 1989-1993, którzy nie mają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Obowiązek stawienia się przed komisją mają też osoby urodzone w latach 1992-1993 z orzeczoną czasową niezdolnością do służby, a okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej. Osoby, którym upływa ona po zakończeniu kwalifikacji, a które złożyły wniosek o zmianę kategorii, także powinny się zgłosić do komisji.

Przed komisją powinny też stanąć kobiety urodzone w latach 1989-1994, które mają kwalifikacje do czynnej służby wojskowej, m.in. studentki kończące naukę w szkołach lub uczelniach medycznych.

Przyszłoroczna kwalifikacja wojskowa obejmie także osoby, które ukończyły 18 lat życia i ochotniczo zgłosiły się do pełnienia służby wojskowej, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do służby wojskowej.

Każda osoba, która ma obowiązek stawić się przed komisją, otrzyma imienne wezwanie od lokalnego samorządu z informacją o terminie i miejscu, w którym powinna się stawić, oraz dokumentach, które powinna ze sobą zabrać.

Kwalifikację przeprowadzą wojewodowie przy współudziale szefów wojewódzkich sztabów wojskowych oraz starostów, wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast. O zdolności do czynnej służby wojskowej orzekają, w formie decyzji administracyjnej, wojewódzkie i powiatowe komisje lekarskie.

Zastąpienie poboru kwalifikacją to jeden z elementów przejścia na armię zawodową. Likwidacja służby zasadniczej nie zniosła jednak obowiązku stawiania się przed komisją lekarską. Za niestawienie się do kwalifikacji, podobnie jak wcześniej za niestawienie się przed komisją poborową, grozi kara grzywny lub ograniczenia wolności. Osoby, które w przeszłości uchylały się od służby zasadniczej, nie zostały objęte abolicją. (PAP)

gdyj/ bos/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)