Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kwartalny Indeks PKPP Lewiatan spadł w maju do 41 pkt

0
Podziel się:

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w maju odnotował jednopunktową korektę w dół
w notowaniu kwartalnym do 41 pkt - napisano w komunikacie.

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w maju odnotował jednopunktową korektę w dół w notowaniu kwartalnym do 41 pkt - napisano w komunikacie.

"Ostatnie spadki sprzedaży detalicznej nie wróżą łatwego utrzymania stabilnego popytu globalnego, tym bardziej, że przedsiębiorstwa wyraźnie wstrzymują się z inwestycjami. Na szczęście obserwujemy odwrócenie spadkowej tendencji w dynamice popytu konsumpcyjnego, co jest związane z powrotem dodatniej dynamiki funduszu płac. Nadzieję budzi też wzrost napływu zagranicznych inwestycji bezpośrednich. Utrzymanie dynamiki wzrostu z pierwszego kwartału w kolejnych kwartałach tego roku wydaje się bardzo trudne, chociaż nie niemożliwe" - napisano.

"Osiągnięte w pierwszym kwartale tempo wzrostu trudno będzie poprawić, gdyż w bieżącym kwartale czeka nas raczej spowolnienie, czego zapowiedzią może być obniżenie tempa sprzedaży detalicznej i nagłe załamanie inwestycji. Ożywienie produkcji przemysłu i sprzedaży detalicznej, obserwowane zwłaszcza w końcówce pierwszego kwartału, może się nie utrzymać z powodu niekorzystnych zjawisk pogodowych w kraju i nowych ognisk kryzysowych w finansach międzynarodowych związanych z nadmiernym zadłużeniem niektórych krajów eurolandu" - dodano.

"Wprawdzie dynamika produkcji sprzedanej przemysłu rośnie już od pół roku, jednak ostatnie spadki sprzedaży detalicznej nie wróżą łatwego utrzymania stabilnego popytu globalnego, tym bardziej, że przedsiębiorstwa wyraźnie wstrzymują się z inwestycjami, a koniunktura u naszych partnerów handlowych zagranicą nie bardzo się poprawia. Produkcja przemysłowa w dużej mierze była dotąd napędzana eksportem i odtwarzaniem zapasów. To drugie ma swoje granice, a dalsze wzmocnienie eksportu zależy od poprawy koniunktury na świecie. Możemy bardziej liczyć na poprawę popytu konsumpcyjnego, ale to raczej w drugiej połowie roku, gdy utrwali się notowane od dwóch miesięcy dodatnie tempo wzrostu funduszu płac" - dodano. (PAP)

map/ ana/ drag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)