Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
plan pomocy
18.06.2006 05:53

Kwartet akceptuje plan pomocy Palestyńczykom

Przedstawiciele kwartetu bliskowschodniego (USA, ONZ, Rosja, UE) porozumieli się w sprawie nowego planu pomocy Autonomii Palestyńskiej, który omijałby rząd Hamasu.

Podziel się
Dodaj komentarz

* Przedstawiciele kwartetu bliskowschodniego (USA, ONZ, Rosja, UE) porozumieli się w sprawie nowego planu pomocy Autonomii Palestyńskiej, który omijałby rząd Hamasu.*

W specjalnym oświadczeniu napisano, że kwartet przystał na propozycję Unii Europejskiej, która przewiduje tymczasowe przekazywanie pieniędzy na specjalny fundusz. Funkcjonowanie mechanizmu zostałoby skontrolowane po trzech miesiącach. Przedstawiciele kwartetu wyrazili nadzieję, że do projektu włączą się międzynarodowi darczyńcy, w tym Izrael.

W piątek przywódcy krajów UE, obradujący na szczycie w Brukseli, przyjęli plan pomocy finansowej dla Palestyńczyków w wysokości ok. 100 mln euro.

W swoim komunikacie kwartet ponownie zwrócił się do władz Autonomii o wyrzeczenie się przemocy, uznania prawa Izraela do istnienia i przestrzegania umów międzynarodowych.

Po zwycięstwie Hamasu Autonomia Palestyńska znalazła się w kryzysie finansowym, a pracownicy opłacani z budżetu nie dostają pensji. Od marca UE i USA zamroziły bezpośrednią pomoc finansową dla władz Autonomii, nie chcąc wspierać jej nowego rządu. (PAP)

ksaj/

0070 0050 arch.

Tagi: plan pomocy, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz