Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kwesty na trójmiejskich cmentarzach

0
Podziel się

Na cmentarzach Trójmiasta trwają kwesty zorganizowane przy okazji dnia
Wszystkich Świętych. Pieniądze zebrane w Gdyni i Gdańsku zasilą konta lokalnych hospicjów. Kwesta w
Sopocie ma pomóc w renowacji kaplicy Herbstów - dawnych mieszkańców i dobroczyńców kurortu.

bEpGpZgB

Na cmentarzach Trójmiasta trwają kwesty zorganizowane przy okazji dnia Wszystkich Świętych. Pieniądze zebrane w Gdyni i Gdańsku zasilą konta lokalnych hospicjów. Kwesta w Sopocie ma pomóc w renowacji kaplicy Herbstów - dawnych mieszkańców i dobroczyńców kurortu.

W gdyńskiej zbiórce, organizowanej już po raz czternasty przez Hospicjum św. Wawrzyńca, udział bierze około 600 wolontariuszy, m.in. znane lokalnie osoby ze świata sportu, kultury czy samorządu, a także uczniowie z 33 szkół w regionie. Wolontariusze kwestują na cmentarzach komunalnych na gdyńskim Witominie, w Małym Kacku, Pierwoszynie i w Rumi.

Kwesta potrwa do niedzieli, a zebrane w jej ramach środki zasilą konto gdyńskiego domu hospicyjnego dla dzieci - pierwszego tego typu ośrodka w północnej Polsce. Budowę domu ukończono latem tego roku, teraz zbierane są fundusze na jego wyposażenie. Hospicjum będzie dysponowało miejscami dla 25 pacjentów. Przy ośrodku znajdą się także poradnie wspierające rodziny chorych dzieci, m.in.: psychologiczna, paliatywna, leczenia bólu i wypożyczalnia sprzętu medycznego.

bEpGpZgD

Także kilkuset wolontariuszy, lokalnych osobistości i osób prywatnych, kwestuje na nekropoliach w Gdańsku i okolicach w ramach organizowanej po raz piąty akcji "Światło dla Hospicjum". Także i tu zbiórka potrwa do niedzieli; odbywa się na cmentarzach w Gdańsku: Łostowickim, Centralnym, Garnizonowym, Oliwskim, w Nowym Porcie i Krakowcu, a także na dwóch cmentarzach w Pruszczu Gd. oraz w innych okolicznych miejscowościach.

Gdańską kwestę organizuje fundacja działająca przy Hospicjum im ks. E. Dutkiewicza w Gdańsku, które od 30 lat pomaga nieuleczalnie chorym w ostatnim okresie ich życia. W gdańskim domu hospicyjnym przy ul. Kopernika może przebywać 33 pacjentów. Poza tym pracownicy hospicjum służą pomocą medyczną, psychologiczną i socjalną ponad 30 dzieciom i ok. 80 dorosłym przebywającym we własnych domach.

W Sopocie, przy okazji dnia Wszystkich Świętych, udostępniona została - zamknięta na co dzień - kaplica rodziny Herbstów usytuowana na cmentarzu komunalnym. W kaplicy tej spoczywa pochodzący z Łodzi, a zmarły w Sopocie w 1921 r. fabrykant i filantrop Edward Herbst, który hojnie wspierał kurort, fundując m.in. trzy dzwony dla sopockiego kościoła Gwiazda Morza, witraż w kościele Św. Jerzego czy organy w kościele Zbawiciela.

Kaplicę, w której - obok Edwarda Herbsta, pochowano jego żonę i dwóch synów, można odwiedzić w piątek i sobotę. W oba te dni przed wejściem do rodzinnego grobowca prowadzona jest kwesta, z której dochód posłuży renowacji obiektu. (PAP)

bEpGpZgJ

aks/ itm/

bEpGpZhe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)