Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kwiatkowski: haniebny incydent w Jedwabnem

0
Podziel się

Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski powiedział w czwartek, że
profanacja pomnika w Jedwabnem jest czynem haniebnym, ale polskie przepisy pozwalają skutecznie
zwalczać takie przestępstwa. "Mam nadzieję, że policja jak najszybciej ujmie sprawców" - dodał.

bEihfQlh

Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski powiedział w czwartek, że profanacja pomnika w Jedwabnem jest czynem haniebnym, ale polskie przepisy pozwalają skutecznie zwalczać takie przestępstwa. "Mam nadzieję, że policja jak najszybciej ujmie sprawców" - dodał.

"Doszło do sytuacji haniebnej, która nie powinna mieć miejsca. Polacy to naród, który od wieków słynął z tolerancji, wielokulturowości i szacunku wobec innych nacji, poglądów i kultur" - powiedział dziennikarzom Kwiatkowski.

W środę patrol policji zauważył zniszczenia na pomniku w Jedwabnem (Podlaskie) oraz na ogrodzeniu z kamiennych bloczków. Ogrodzenie stoi na obrysie dawnej stodoły, w której 10 lipca 1941 roku spalono Żydów. Na samym pomniku zamalowano farbą napisy w języku polskim i hebrajskim, namalowano też swastykę. Na elementach okalających obelisk napisano natomiast "Nie przepraszam za Jedwabne" oraz "Byli łatwopalni". Są też swastyki i symbole SS. Śledztwo w tej sprawie prowadzą łomżyńscy policjanci pod nadzorem tamtejszej prokuratury rejonowej.

bEihfQlj

Szef resortu sprawiedliwości powiedział, że doszło do naruszenia artykułu Kodeksu karnego mówiącego o znieważeniu "grupy ludności albo poszczególnej osoby z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, wyznaniowej albo z powodu jej bezwyznaniowości". Za czyn taki grozi do trzech lat więzienia.

"Mam nadzieję, że policja jak najszybciej ujmie sprawców. To, z czego jesteśmy dumni jako Polacy, czyli z szacunku wobec każdego innego człowieka, jest rzeczą, która powinna być szczególnie chroniona" - powiedział Kwiatkowski.

W ocenie ministra zakres ochrony prawnej wartości demokratycznych w Polsce jest dobry. "Polskie przepisy uchodzą tutaj za wzór. Kiedy spotykam się z ministrami sprawiedliwości z UE, wielu z nich podkreśla, że regulacje w Polsce w tym zakresie są bardzo starannie przygotowane" - zaznaczył.

Kwiatkowski przypomniał, że ostatnio na mocy tzw. dużej nowelizacji kodeksów, która weszła w życie w czerwcu ubiegłego roku, przepisy uzupełniono także w części dotyczącej produkcji, przechowywania, sprowadzania i sprzedaży m.in. za pośrednictwem internetu, przedmiotów zawierających treści totalitarne, np. nazistowskich emblematów. Grozi za to do dwóch lat więzienia.

bEihfQlp

Pomnik w Jedwabnem ustawiono 10 lat temu przed uroczystościami w 60. rocznicę tragicznych wydarzeń w Jedwabnem. Wówczas ówczesny prezydent Aleksander Kwaśniewski przeprosił za tę zbrodnię. Sprawa Jedwabnego wywołała bardzo szeroką dyskusję społeczną.

Napis na pomniku w Jedwabnem w języku polskim, hebrajskim i jidysz głosi: "Pamięci Żydów z Jedwabnego i okolic, mężczyzn, kobiet, dzieci, współgospodarzy tej ziemi, zamordowanych, żywcem spalonych w tym miejscu 10 lipca 1941 roku. Jedwabne 10 lipca 2001 roku". (PAP)

mja/ bno/ jra/

bEihfQlK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)