Notowania

kwiatkowski
13.10.2009 21:46

Kwiatkowski o swoich priorytetach w resorcie sprawiedliwości

# dochodzi wypowiedź Kwiatkowskiego dla TVP Info #

Podziel się
Dodaj komentarz

# dochodzi wypowiedź Kwiatkowskiego dla TVP Info #

13.10. Warszawa (PAP) - Kandydat na ministra sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski zapowiada, że choć ustawa rozdzielająca funkcję szefa resortu i prokuratora generalnego wejdzie w życie dopiero w marcu 2010 r., to zamierza już teraz kierować się filozofią tej zmiany.

W wypowiedzi dla TVP Info Kwiatkowski oświadczył, że chodzi mu o to, by - oprócz sytuacji niezbędnych - było "jak najmniej styków" miedzy ministrem a prokuraturą.

Wprowadzenie w życie rozdziału ministerstwa sprawiedliwości od prokuratury, reforma sądownictwa, pomoc dla pokrzywdzonych przestępstwem i wdrażanie systemu dozoru elektronicznego skazanych - takie priorytety deklarował Kwiatkowski w wypowiedzi dla PAP.

"Dużo uwagi chciałbym poświęcić tematyce, o której często zapominamy, czyli pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem. Deklaruję zdecydowane, konsekwentne i nieustające działania dążące do walki z przestępczością, a tym samym pracę na rzecz wszystkich obywateli" - oświadczył Kwiatkowski.

"Polski wymiar sprawiedliwości jest w niezwykle ważnym momencie. Sejm kilka dni temu odrzucił prezydenckie weto do ustawy o prokuraturze. Rozdzielenie urzędów Prokuratora Generalnego i Ministra Sprawiedliwości to najlepsza decyzja, jaką mogliśmy podjąć dla sprawnego funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości, a tym samym dla podniesienia poczucia bezpieczeństwa Polaków" - powiedział Kwiatkowski.

"Sprawna prokuratura, niezależna od zmian na scenie politycznej to także gwarancja skutecznej walki z przestępczością. Jako minister sprawiedliwości będę czuwał nad praktycznymi rozwiązaniami wprowadzającymi te zmiany" - dodał Kwiatkowski.

Jego kolejnym priorytetem jest projekt reformy ustroju sądów. "Celem przygotowywanych przez nas zmian jest przede wszystkim zagwarantowanie równego dostępu do służby sędziowskiej wszystkim odpowiednio wykwalifikowanym prawnikom tak, aby jak najlepsi trafiali do tego zawodu" - zapewnił.

Wśród priorytetów Kwiatkowski wymienił też kolejne etapy wdrażania Systemu Dozoru Elektronicznego i reformę struktury więziennictwa - pierwszą tak szeroką od 50 lat, nad którą pracował już jako wiceminister sprawiedliwości.(PAP)

wkt/ sta/ wkr/ jbr/

Tagi: kwiatkowski, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz