Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kwiatkowski: wiele dopalaczy zawiera narkotyki

0
Podziel się:

Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski powiedział w środę, że
dotychczasowe badania laboratoryjne dopalaczy wskazują, iż duża część tych środków zawiera
narkotyki. Według Głównego Inspektoratu Sanitarnego wyniki badań zostaną upublicznione w przyszłym
tygodniu.

Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski powiedział w środę, że dotychczasowe badania laboratoryjne dopalaczy wskazują, iż duża część tych środków zawiera narkotyki. Według Głównego Inspektoratu Sanitarnego wyniki badań zostaną upublicznione w przyszłym tygodniu.

Kwiatkowski na konferencji prasowej w Lublinie przypomniał, że badania dużych ilości różnych dopalaczy - zatrzymanych po akcji zamknięcia sklepów, gdzie je sprzedawano - prowadzi kilka laboratoriów m.in. sanepidu i policji. "W dużej części tych produktów w wyniku przeprowadzonych badań, które jeszcze trwają, wykryliśmy klasyczne substancje narkotyczne" - powiedział.

Minister nie podał, które narkotyki występują w dopalaczach. Jak tłumaczył, nie dysponuje całościowym i szczegółowym bilansem badań, ale według posiadanych przez niego informacji chodzi "zarówno o narkotyki miękkie, jaki i twarde", których większe lub mniejsze ilości znajdują się w różnych dopalaczach.

Kwiatkowski zaznaczył, że "w stosownym momencie" pełniejsze informacje o wynikach przeprowadzonych badań przekaże opinii publicznej minister zdrowia lub główny inspektor sanitarny, na którego zlecenie badania są wykonywane.

"Potwierdziły się te najsmutniejsze obawy, że handel dopalaczami jako produktami kolekcjonerskimi czasami był przykrywką dla handlu narkotykami, w tym sensie, że narkotyki w tych substancjach są pewną częścią składową" - powiedział Kwiatkowski.

Ministerstwo Zdrowia nie potwierdza, by w składzie dopalaczy wykryto narkotyki, czyli substancje znajdujące się na liście substancji zakazanych. Zaznacza jednocześnie, że w tej sprawie prowadzone są jeszcze szczegółowe badania.

Kwiatkowski wyraził nadzieję, że w najbliższym czasie prezydent podpisze nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, która zakazuje wytwarzania, wprowadzania do obrotu, handlowania na terenie Polski substancjami lub produktami, które mogą być używane jako środki odurzające lub substancje psychotropowe, określanymi jako dopalacze. Za złamanie zakazu ma grozić kara od 20 tys. do miliona zł.

W ubiegłym tygodniu prezydent informował, że nowelizacja ta jest badana pod względem konstytucyjności.(PAP)

ren/ pro/ bos/ jbr/

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)