Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

"La Stampa": Wykład papieża zostanie skorygowany

0
Podziel się:

Tekst wykładu Benedykta XVI z Ratyzbony
zostanie skorygowany - pisze we wtorek włoski dziennik "La
Stampa". Podkreśla, że zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami
definitywna wersja przemówienia z Uniwersytetu w Ratyzbonie
zawierać będzie uwagi papieża.

Tekst wykładu Benedykta XVI z Ratyzbony zostanie skorygowany - pisze we wtorek włoski dziennik "La Stampa". Podkreśla, że zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami definitywna wersja przemówienia z Uniwersytetu w Ratyzbonie zawierać będzie uwagi papieża.

Gazeta zauważa, że watykańskie biuro prasowe, na którego stronie internetowej znajduje się tekst wystąpienia, zaznacza, że nie jest to wersja definitywna i że Benedykt XVI zastrzega sobie prawo dodania do tekstu swoich uwag. Adnotację tę zamieszczono już przed tygodniem, w dniu spotkania papieża z przedstawicielami świata nauki, do których wygłosił wykład.

Według "La Stampy", zapowiedź wniesienia poprawek oznacza, że chcąc osłabić konsekwencje papieskiego przemówienia na temat islamu "Watykan skoryguje Benedykta XVI", co będzie działaniem bezprecedensowym.

"W ścisłej współpracy ze społecznościami chrześcijańskimi z Bliskiego Wschodu w watykańskich urzędach podejmuje się z rozwagą dyskrecjonalne działania w celu powstrzymania szkód, wywołanych przez nieostrożne odwołanie się papieża do tej gorącej kwestii" - pisze turyński dziennik.

W artykule dodaje się, że "powaga papieskich słów na temat Koranu zrobiła wrażenie nie tylko na muzułmanach, ale również na dostojnikach z Kurii Rzymskiej i narodowych episkopatach". Przypomina się, że dlatego właśnie ojciec Federico Lombardi, zajmujący jednocześnie trzy stanowiska - dyrektora biura prasowego Watykanu, Radia Watykańskiego i Watykańskiego Ośrodka Telewizyjnego (CTV) korzystał z każdej możliwej okazji, by "zminimalizować uwagi papieża o islamie".

Za znaczące gazeta uznaje to, że Radio Watykańskie od początku nie przytaczało kontrowersyjnych słów Benedykta XVI na temat Mahometa i islamu ograniczając się jedynie do stwierdzenia, iż w wykładzie była mowa o konfrontacji między wiarą a rozumem, o dialogu z islamem oraz o tym, że wiara narzucana siłą jest sprzeczna z naturą Boga i duszy.

Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ kan/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)