Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Lajkonik harcuje po ulicach Krakowa

0
Podziel się:

Lajkonik - czyli jeździec w stroju tatarskim na małym drewnianym koniu -
harcuje w czwartek po ulicach Krakowa. Nikomu to jednak nie przeszkadza, wręcz przeciwnie - wielu
chce się dostać w jego pobliże, gdyż uderzenie jego buławą ma przynosić szczęście.

Lajkonik - czyli jeździec w stroju tatarskim na małym drewnianym koniu - harcuje w czwartek po ulicach Krakowa. Nikomu to jednak nie przeszkadza, wręcz przeciwnie - wielu chce się dostać w jego pobliże, gdyż uderzenie jego buławą ma przynosić szczęście.

Lajkonik nie krąży po ulicach sam. Towarzyszą mu włóczkowie - dawni żeglarze wiślańscy, a także hałaśliwa kapela, której członków zwano kiedyś mlaskotami.

Lajkonik, w ważącym ponad 30 kg stroju, który zaprojektował sam Stanisław Wyspiański, w swoją trasę ruszył kilkanaście minut przed 12. Stroje towarzyszącego mu orszaku zaprojektowała Krystyna Zachwatowicz.

Na wyjście Lajkonika czekała już gromadka dzieci. "To jest piękna tradycja. Specjalnie przyjechałem, aby pokazać ją synowi" - mówi 29-letni Andrzej z Nowej Huty.

Tradycyjny przemarsz, organizowany jest tylko raz w roku - zawsze w oktawę Bożego Ciała. Lajkonik wraz z orszakiem przechodzi ulicami centrum Krakowa na Rynek Główny, po drodze odwiedzając sklepy, kawiarnie i restauracje, gdzie domaga się haraczu.

Zwyczaj harców Lajkonika, zwanego także Konikiem Zwierzynieckim, związany jest z legendą mówiącą, że podczas oblężenia Krakowa przez Tatarów w 1287 roku włóczkowie dzielnie wspomagali obrońców miasta, a nawet zabili samego chana tatarskiego i doprowadzili do odstąpienia najeźdźców. Najdzielniejszy z włóczków, przebrany w zdobyczny strój zabitego Tatara, triumfalnie wkroczył do miasta, owacyjnie witany przez mieszkańców. Najstarsza wzmianka o obchodach Lajkonika pochodzi z 1738 roku. (PAP)

rcz/ zig/ tot/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)