Notowania

Lammert: Współpraca z Polską ma kluczowe znaczenie dla nowej Europy

Niemcy były w przeszłości przez długi czas trudnym sąsiadem dla innych, a ocena ta dotyczy Polski bardziej niż jakiegokolwiek innego europejskiego kraju - powiedział szef niemieckiego parlamentu

Podziel się
Dodaj komentarz
(AlterVista/GFDL/Wikipedia)
Przewodniczący Bundestagu Norbert Lammert

Przewodniczący Bundestagu Norbert Lammert powiedział w Berlinie, żegnając ambasadora Polski w Niemczech Marka Prawdę, że współpraca z Polską ma _ kluczowe znaczenie dla sukcesu powstania 'nowej Europy' _.

Niemcy były w przeszłości przez długi czas _ trudnym sąsiadem _ dla innych, a ocena ta dotyczy Polski bardziej niż jakiegokolwiek innego europejskiego kraju - powiedział szef niemieckiego parlamentu. Jego zdaniem nikogo nie powinno więc dziwić, że przeszłość odgrywa ciągle jeszcze dużą rolę w stosunkach między obydwoma krajami. _ Zadziwiające jest natomiast to, że oba kraje stały się partnerami w budowie wspólnej przyszłości _ - zauważył polityk rządzącej w Niemczech CDU.

Ambasador Prawda jest _ symbolem stającej się coraz bardziej oczywistą współpracy _; był nie tylko ambasadorem swego kraju w Niemczech, lecz także _ wędrującym pośrednikiem _ między Polakami a Niemcami - mówił Lammert.

Marek Prawda kierował polską placówką dyplomatyczną od 2006 roku. Fakt, że szef Bundestagu żegna ambasadora, Lammert określił mianem _ wyjątku _, podyktowanego znaczeniem Polski oraz zasługami Prawdy dla polsko-niemieckich stosunków.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/207/190415.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/komentarze/artykul/ta;decyzja;niemcy;moga;pograzyc;polske,193,0,1091265.html) *Tą decyzją Niemcy mogą pogrążyć Polskę * Euroobligacje mogą pogorszyć stan naszej gospodarki - pisze Arkadiusz Droździel.

Lammert przypomniał jeden z wywiadów udzielonych przez Prawdę, w którym ambasador mówił, że częściej pytany jest obecnie o zakaz nadmiernego zadłużenia w polskiej konstytucji niż o kontrowersyjne Centrum Wypędzeń. _ - To pokazuje doskonale istotę zmian _ - wyjaśnił szef Bundestagu. Podkreślił, że Berlin i Warszawa stanęły obecnie przed aktualnymi wyzwaniami, z którymi muszą się zmierzyć, _ nie dając podstaw do obaw lub spekulacji, że ta czy inna osoba chce pozbyć się części trudnej historii _. Projekt szefowej Związku Wypędzonych Eriki Steinbach budowy Centrum w Berlinie zatruwał przez wiele lat stosunki polsko-niemieckie.

_ - Jesteśmy partnerami w UE i pracujemy nad trudnymi europejskimi problemami _ - mówił Lammert. Dodał, że tak jak w pierwszej fazie integracji europejskiej po II wojnie światowej kluczowe znaczenie miała współpraca między Niemcami a Francją, tak dla okresu po upadku żelaznej kurtyny w 1989 roku decydujące znaczenie ma kooperacja Niemiec i Polski.

Lammert przypominał o roli _ Solidarności _ w demokratycznych przemianach w Europie Środkowej i Wschodniej. Podkreślił, że właśnie za kadencji Prawdy doszło do odsłonięcia fragmentu muru Stoczni Gdańskiej koło budynku Reichstagu. _ - W Berlinie pokazaliśmy, jak ważny był wkład 'Solidarności' w zmianę sytuacji w Europie i tym samym dla zjednoczenia Niemiec. To sygnał zmian, na których oba kraje skorzystały _ - powiedział.

Marek Prawda wstąpił do służby dyplomatycznej w 1992 r. Był ambasadorem w Szwecji w latach 2001- 2005, a po powrocie objął stanowisko dyrektora sekretariatu ministra spraw zagranicznych w Warszawie. Jego następną placówką będzie Bruksela.

Czytaj więcej na podobne tematy w Money.pl
Pawlak chwali współpracę Polski i Niemiec Waldemar Pawlak podkreślił, że Polska jest jednym z ważniejszych partnerów handlowych Niemiec.
Zabija ich biurokracja. Proszą Polskę o pomoc Prezes Konwentu Organizacji Polskich w Niemczech Wiesław Lewicki zaapelował do marszałka Senatu Bogdana Borusewicza o wsparcie.
Polnische Wirtschaft - tak nas postrzegali Polnische Wirtschaft - to określenie niegospodarności, bałaganu i braku planowania.
Tagi: stosunki polsko-niemieckie, przewodniczący bundestagu, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz