Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Laureaci polskich eliminacji do nagród "Biznes dla Środowiska"

0
Podziel się:

Sześć firm zostało laureatami trzeciej edycji krajowych eliminacji do
konkursu Europejskich Nagród "Biznes dla Środowiska". Wśród nagrodzonych są m.in. twórca
napełniacza do worków przeciwpowodziowych, producent ekologicznych lamp ulicznych oraz autorzy
technologii mycia przemysłowego.

Sześć firm zostało laureatami trzeciej edycji krajowych eliminacji do konkursu Europejskich Nagród "Biznes dla Środowiska". Wśród nagrodzonych są m.in. twórca napełniacza do worków przeciwpowodziowych, producent ekologicznych lamp ulicznych oraz autorzy technologii mycia przemysłowego.

Koordynatorem polskiej edycji konkursu jest Fundacja "Partnerstwo dla Środowiska", we współpracy z Polską Konfederacją Pracodawców Prywatnych "Lewiatan". Zwycięskie firmy będą reprezentować nasz kraj podczas odbywającego się w czerwcu finału Europejskich Nagród "Biznes dla Środowiska".

Podczas poniedziałkowej konferencji w Warszawie Fundacja nagrodziła następujące firmy: spółkę komunalną Aqua S.A. z Bielska-Białej; producenta lamp ulicznych - Lediko Walendowski i Wilanowski sp.j. z Wrocławia; wynalazcę napełniacza worków przeciwpowodziowych - PPHU Plexiform; firmę Eko-Pil Remigiusz Pilas w Różynach, autora projektu "Ekologiczna Przemysłowa Myjka Tunelowa"; firmę Mexeo Wiesław Hreczuch z Kędzierzyna-Koźle za stworzenie technologii mycia przemysłowego, której wdrożenie nie wymaga istotnych nakładów inwestycyjnych oraz Tarnowskie Wodociągi za technologię "głębokiej redukcji azotu i fosforu w oczyszczalniach ścieków".

Prezes zarządu Fundacji "Partnerstwo dla Środowiska" Rafał Serafin powiedział PAP, że do krajowych eliminacji mogły przystąpić tylko te przedsiębiorstwa, które zostały laureatami jednego z dwóch innych konkursów - organizowanego przez resort środowiska "Lider Polskiej Ekologii" lub "Czysty Biznes" autorstwa Fundacji.

Europejskie Nagrody "Biznes dla Środowiska" (European Business Awards for the Environment) zostały ustanowione w 1987 roku przez Komisję Europejską. Celem konkursu jest wyróżnienie i promocja przedsiębiorstw o znaczącym wkładzie w rozwój gospodarczy i społeczny, bez szkody dla środowiska i zasobów naturalnych.

Serafin podkreślił, że ekologiczne firmy to takie, które potrafią oszczędzać pieniądze. "Każda firma, która próbuje obniżać koszty, jest ekologiczna z założenia. Chodzi o rozwiązania związane z obniżaniem kosztów dotyczących energii, wody, odpadów oraz przystosowujące firmę do zmieniających się przepisów ekologicznych" - powiedział. Zaznaczył, że przedsiębiorstwa nie tylko obniżają koszty, ale również zwiększają sprzedaż ekologicznych produktów.

Podkreślił, że fundacja współpracuje z kilkuset małymi i średnimi firmami. Ocenił, że polskie firmy mogą śmiało konkurować pod względem ekologicznym w branży żywnościowej, a także w produkcji inżynieryjnej.

Ekspert PKPP Lewiatan Lech Pilawski powiedział PAP, że polskie firmy myślą o tym, jak pogodzić biznes z ochroną środowiska. "To jest nie tylko myślenie o tym, że jesteśmy odpowiedzialną firmą, ale także o tym, że możemy na tym zrobić dobry interes. Takie podejście, czyli budowanie strategii konkurencyjnej przy pomocy ekoinnowacji, to jest ten kierunek, na którym nam zależy" - wyjaśnił. (PAP)

dol/ pad/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)