Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Lawina w Tatrach: Ratownicy dotarli do zaginionego turysty

0
Podziel się

#
dochodzi m.in. informacja o odnalezieniu turysty
#

bEiFtrbF

# dochodzi m.in. informacja o odnalezieniu turysty #

31.01. Zakopane (PAP) - Trwa reanimacja turysty, którego w niedzielę przysypała lawina śnieżna w rejonie Świńskiego Kotła w Tatrach, jednak szanse na przeżycie są znikome. Ratownicy TOPR odnaleźli poszkodowanego po ponad czterech godzinach od zasypania.

Ratownicy TOPR przeszukując sondami lawinisko, natrafili na poszukiwanego turystę. Po odkopaniu poszkodowanego rozpoczęli reanimację, jednak - jak mówi naczelnik TOPR Jan Krzysztof - szanse na przeżycie po tak długim oczekiwaniu są praktycznie zerowe.

bEiFtrbH

Dwoje turystów idąc pieszo granią Goryczkowego Wierchu, weszli na poduchę nawianego śniegu i zjechali z lawiną do Świńskiego Kotła. Jedna z porwanych osób wydostała się spod śniegu i dotarła do stacji meteorologicznej na Kasprowy Wierch, skąd zawiadomiła ratowników Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Z informacji TOPR wynika, że lawina zeszła przynajmniej o godzinie 15.30, a zawiadomienie o poszkodowanym dotarła do ratowników o 16.20. Ratownicy górscy mówią, że przy ratowaniu ofiar lawin czas ma najistotniejsze znaczenie. Największe szanse na przeżycie są do 15 minut od zasypania poszkodowanego. Później bardzo szybko maleją i już po 35 minutach są niewielkie - mówią ratownicy górscy.

Ratownicy na miejsce lawiniska docierali za pomocą kolejki linowej i dalej na nartach z górnej strony lawiniska ora skuterami śnieżnymi z dołu. Akcję utrudniły złe warunki atmosferyczne i zapadający mrok.

Z pierwszy informacji wynikało, że lawina, która porwała turystę, zeszła do Kotła Goryczkowego. W trakcie poszukiwań okazało się, że lawina zeszła do tak zwanego Świńskiego Kotła.

bEiFtrbN

Ze względu na zapadający zmrok i złe warunki atmosferyczne w akcji nie brał udziału śmigłowiec.

W Tatrach obowiązuje drugi, w pięciostopniowej rosnącej skali, stopień zagrożenia lawinowego. Szlaki powyżej schronisk są w większości nieprzetarte. Do poruszania się w wyższych partiach Tatr niezbędny jest sprzęt zimowy - raki i czekan oraz sprzęt lawinowy - sonda, łopata i detektor lawinowy. (PAP)

szb/ bk/

bEiFtrci
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)