Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ławniczak: rozwój obszarów wiejskich powinien być zrównoważony

0
Podziel się:

Rozwój polskiej wsi powinien być oparty na zrównoważonym rozwoju kraju i
spójności między regionami - zakłada przygotowana przez resort rolnictwa Strategia rozwoju obszarów
wiejskich do 2020 r. Dokumentem zajmowała się w czwartek sejmowa komisja rolnictwa.

Rozwój polskiej wsi powinien być oparty na zrównoważonym rozwoju kraju i spójności między regionami - zakłada przygotowana przez resort rolnictwa Strategia rozwoju obszarów wiejskich do 2020 r. Dokumentem zajmowała się w czwartek sejmowa komisja rolnictwa.

Aby obszary wiejskie mogły rozwijać się w sposób zrównoważony, konieczne jest dobre wykorzystanie instrumentów i środków, które może uzyskać Polska w ramach Wspólnej Polityki Rolnej (WPR), ale także w ramach polityki spójności - powiedział podczas posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa wiceminister tego resortu Artur Ławniczak.

Na wsi i w małych miastach mieszka ok. 40 proc. obywateli Polski.

Zdaniem wiceministra, w polityce dotyczącej rolnictwa i wsi powinny być zachowane dwa filary finansowania. Chodzi o utrzymanie tzw. I filara WPR, z którego dofinansowane jest rolnictwo, a także II filara - finansującego rozwój wsi. Na wieś powinny także płynąć środki z budżetu krajowego i innych unijnych programów, np. na poprawę sieci energetycznych.

Strategia rozwoju obszarów wiejskich zakłada, że na wsi trzeba wybudować na tyle dużo obiektów infrastrukturalnych, kulturalnych, turystycznych, placówek służby zdrowia i oświaty, by wyrównać dysproporcje między wsią a miastem. Powinna rozwinąć się komunikacja, tak by ludzie mieszkający na wsi mieli łatwy dojazd do miast. Ponadto mieszkańcy wsi powinni mieć dostęp do szerokopasmowego internetu.

W opinii Zbigniewa Dolaty (PiS), dokument, jaki przedstawił posłom wiceminister Ławniczak, jest źle przygotowany i nie informuje kierunkach rozwoju wsi. Jest to - jego zdaniem - jedynie "średniej jakości diagnoza obecnej sytuacji wsi".

Według Stanisława Kalemby (PSL), strategia powinna w większym stopniu uwzględniać takie zagadnienia jak uprawy genetycznie modyfikowane, gospodarkę wodną czy obszary o niekorzystnych warunkach gospodarowania oraz integrację producentów rolnych.

Michał Szczerba (PO) powiedział, że dokument "ocenia pozytywnie", ponieważ uwzględnia on nie tylko cele związane z wsią, ale także z rozwojem kraju. Podkreślił, że obszary wiejskie to nie tylko produkcja rolna, "ale cała specyfika powiązania między różnymi politykami rządu".

"W dokumencie znalazło się wiele zapisów, które są oderwane od rzeczywistości" - uważa Romuald Ajchler (Lewica). Jako przykład podał budowę biogazowni, z których rolnicy - według dokumentu - mogliby czerpać dodatkowe zyski. Jego zdaniem, jest to niemożliwe ze względu na uwarunkowania prawne.

"W jaki sposób strategia resortu rolnictwa powiązana jest z rządowymi dokumentami takimi jak +Polska 2030+, gdzie rozwój Polski oparty jest na dużych centrach miejskich" - pytał Krzysztof Jurgiel (PiS). Jego zdaniem, oba dokumenty powinny być ze sobą spójne i nie zawierać sprzecznych celów.

Wiceminister powiedział PAP po posiedzeniu komisji, że omawiany dokument to jedynie założenia do Strategii Zrównoważonego Rozwoju Obszarów Wiejskich. Uwagi posłów są głosem w dyskusji nad nim. Poinformował, że w ciągu dwóch-trzech miesięcy, z uwzględnieniem opinii społecznych, będzie przygotowana ostateczna wersja Strategii, którą powinien przyjąć rząd. (PAP)

awy/ drag/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)