Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ławrow i Sikorski podpiszą "mapę drogową" stosunków rosyjsko-polskich

0
Podziel się:

Ministrowie spraw zagranicznych Rosji i Polski Siergiej Ławrow i Radosław
Sikorski podpiszą w czwartek w Warszawie oświadczenie "Program 2020 w stosunkach
rosyjsko-polskich", swoistą "mapę drogową" prowadzącą do podniesienia jakości stosunków
dwustronnych.

bEsfCjvV

Ministrowie spraw zagranicznych Rosji i Polski Siergiej Ławrow i Radosław Sikorski podpiszą w czwartek w Warszawie oświadczenie "Program 2020 w stosunkach rosyjsko-polskich", swoistą "mapę drogową" prowadzącą do podniesienia jakości stosunków dwustronnych.

Poinformowało o tym we wtorek MSZ Federacji Rosyjskiej, anonsując czwartkową roboczą wizytę Ławrowa w Warszawie. MSZ FR przekazało, że ministrowie będą przewodniczyć posiedzeniu Komitetu Strategii Współpracy Polsko-Rosyjskiej.

Według rosyjskiego MSZ podpisane zostanie też wspólne oświadczenie dotyczące Roku Rosji w Polsce i Polski w Rosji planowanego na 2015 rok.

bEsfCjvX

MSZ Rosji zaznaczyło, że "Program 2020 w stosunkach rosyjsko-polskich" to pierwszy taki dokument między Rosją i Polską. "Uważamy go za +mapę drogową+ wspólnej pracy ukierunkowanej na podniesienie w perspektywie średnioterminowej dwustronnych kontaktów na nowy, jakościowo wyższy poziom" - oświadczył rosyjski resort spraw zagranicznych.

MSZ FR przekazało, że uczestnicy posiedzenia Komitetu Strategii Współpracy Polsko-Rosyjskiej szczegółowo przeanalizują stan relacji dwustronnych, a także nakreślą konkretne kroki zmierzające do ich dalszego rozwoju w kluczowych dziedzinach; przedyskutowane zostaną również aktualne problemy międzynarodowe oraz kwestie umocnienia bezpieczeństwa i współpracy na kontynencie europejskim.

Rosyjskie MSZ podało, że wśród omawianych tematów będą m.in. "kroki zmierzające do rozszerzenia innowacyjnych i infrastrukturalnych projektów, kontaktów między firmami małego i średniego biznesu oraz współpracy między organizacjami przedsiębiorców z obu krajów".

"Strona rosyjska nie zamierza uchylać się od poruszania trudnych tematów, w tym kwestii tworzenia reżimu największego uprzywilejowania dla wzajemnych inwestycji i zapewnienia rosyjskim operatorom gospodarczym niedyskryminacyjnych warunków pracy na polskim rynku" - poinformowało MSZ Rosji.

bEsfCjwd

Resort spraw zagranicznych FR podkreślił, że Polska jest jednym z najważniejszych partnerów handlowych Rosji w Europie Środkowej i Wschodniej; w pierwszych trzech kwartałach 2013 roku dwustronne obroty handlowe osiągnęły wartość 20 mld dolarów.

W ubiegłą środę, 11 grudnia, wizytę Ławrowa w Polsce zapowiedział już rzecznik polskiego MSZ Marcin Wojciechowski. Od źródła zbliżonego do polskiej dyplomacji PAP dowiedziała się wówczas, że rozmowy ministrów - poza problemami stosunków polsko-rosyjskich - dotyczyć będą też sytuacji na Ukrainie.

Z Moskwy Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ mc/ mow/

bEsfCjwy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)