Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ławrow: Rezolucja RB ONZ o Syrii bez odwołań do rozdziału 7 Karty NZ

0
Podziel się

Szef rosyjskiego MSZ ogłosił też, że Rosja wciąż podejrzewa, iż atak chemiczny pod Damaszkiem z 21 sierpnia był dziełem rebeliantów syryjskich.

Ławrow: Rezolucja RB ONZ o Syrii bez odwołań do rozdziału 7 Karty NZ
(AP/Fotolink/East News)
bEpOjZCd

- Rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie syryjskiej broni chemicznej nie będzie zawierać odniesień do rozdziału 7 Karty Narodów Zjednoczonych, dotyczącego sankcji i akcji militarnych - powiedział we wtorek minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow.

Po rozmowach z Moskwie ze swym francuskim odpowiednikiem Laurentem Fabiusem szef rosyjskiego MSZ ogłosił też, że Rosja wciąż podejrzewa, iż atak chemiczny pod Damaszkiem z 21 sierpnia był dziełem rebeliantów syryjskich.

_ - Rezolucja, która powinna zatwierdzić decyzję Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) nie będzie opierać się na rozdziale 7; powiedzieliśmy o tym wyraźnie w Genewie _ - wskazał Ławrow. Według niego w rezolucji _ będą zawarte zobowiązania Rady Bezpieczeństwa ONZ, by w regularnym trybie kontrolować proces realizowania decyzji OPCW _.

bEpOjZCf

_ - Jeśli będą przypadki odmowy współpracy, albo pojawią się informacje o przeszkodach z czyjejkolwiek strony, lub nie daj Boże, informacje o użyciu przez jakąś stronę broni chemicznej, wtedy Rada Bezpieczeństwa będzie rozpatrywać tę sytuację _ - powiedział Ławrow.

Jak informowano po uzgodnieniach między Rosją i USA osiągniętych w sobotę Genewie, a dotyczących zabezpieczenia i następnie zniszczenia syryjskiej broni chemicznej do połowy 2014 roku, uchylanie się od realizacji tego planu grozić miało reżimowi w Damaszku sankcjami ONZ zgodnie z rozdziałem 7 Karty NZ.

Francja jest zwolenniczką stanowczej rezolucji ONZ zakładającej konsekwencje dla władz Syrii, jeśli nie wypełnią zobowiązań związanych z przekazaniem broni chemicznej pod międzynarodową kontrolę w celu jej zniszczenia.

Ławrow mówiąc o ataku z 21 sierpnia oświadczył, że Rosja _ ma bardzo poważne podstawy, by sądzić, że była to prowokacja _. Zarzucił syryjskim rebeliantom walczącym z siłami rządowymi, że dopuścili się _ wielu prowokacji _, a wszystkie z nich _ w ciągu ostatnich dwóch lat miały na celu wywołanie zagranicznej interwencji _.

bEpOjZCl

Fabius ocenił, że raport ekspertów ONZ świadczy o odpowiedzialności sił reżimu Baszara el-Asada. _ Jeśli spojrzeć na ilość użytego sarinu (...), technikę potrzebną do takiego ataku oraz na inne aspekty, to wydaje się niewątpliwe, że dokonał go reżim Asada _ - mówił szef MSZ Francji.

Ławrow i Fabius przyznali we wtorek, że różnice w stanowiskach ich krajów wobec Syrii utrzymują się. Zastrzegali, że mają one wspólne cele, czyli znalezienie rozwiązania politycznego kryzysu w Syrii w celu zatrzymania przelewu krwi. _ Istnieją pewne rozbieżności w sprawie osiągnięcia tego celu _ - mówił Ławrow. Fabius ze swej strony dodał, że różnice _ dotyczą metod _.

Czytaj więcej w Money.pl
To otwiera możliwość dialogu USA-Iran Jednak takie rozmowy od obu stron wymagałyby ustępstw.
Porozumienie w sprawie Syrii to nie wszystko Zgodnie z amerykańsko-rosyjskimi ustaleniami, do listopada do Syrii wejdą inspektorzy ONZ, a broń chemiczna ma być zniszczona do połowy przyszłego roku.
"Musimy wiedzieć, co się stało na tej wojnie" Prezydent rozmawiał z prasą po spotkaniu z emirem Kuwejtu szejkiem Sabahem al-Ahmadem al-Dżabirem as-Sabahem.
bEpOjZCG
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)