Notowania

lech wałęsa
22.05.2012 21:19

Lech Wałęsa laureatem Europejskiej Nagrody św. Ulryka

Lech Wałęsa został uhonorowany Europejską Nagrodą im. św. Ulryka za zasługi na rzecz demokracji w Polsce i innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AGENCJA SE/EAST NEWS)

Lech Wałęsa - były prezydent, laureat Pokojowej Nagrody Nobla i były wieloletni przywódca Solidarności - został uhonorowany Europejską Nagrodą im. św. Ulryka za zasługi na rzecz demokracji w Polsce i innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Były prezydent odebrał nagrodę podczas uroczystości w Dillingen w Bawarii. Jako przywódca Solidarności Lech Wałęsa jest _ osobistością rangi historycznej _, która _ w decydującym momencie położyła podwaliny pod demokratyczne struktury w krajach Europy Środkowo-Wschodniej _ - podano w uzasadnieniu wyróżnienia.

Były polski prezydent swą _ niewzruszoną postawą _ umożliwił ponowną _ europejską integrację Polski _ i pośrednio przyczynił się do zakończenia zimnej wojny oraz pokojowego zjednoczenia Niemiec - głosi uzasadnienie.

To dzięki Lechowi Wałęsie Niemcy mogą dziś żyć w zjednoczonej ojczyźnie - podkreślił w laudacji były minister spraw zagranicznych Niemiec Hans-Dietrich Genscher.

Europejska Nagroda im. św. Ulryka jest przyznawana co roku przez Europejską Fundację św. Ulryka osobom _ zasłużonym dla jedności Europy w duchu chrześcijańskim _. Wyróżnienie to ustanowiły w 1993 roku władze miasta i powiatu Dillingen an der Donau. W gronie laureatów są arcybiskup Alfons Nossol oraz były kanclerz Niemiec Helmut Kohl.

Czytaj więcej o działalności prezydenta Wałęsy w Money.pl
Wałęsa: Kazałbym pałować "Solidarność" Były prezydent apeluje w radiu ZET do premiera o więcej zdecydowania.
Wałęsa żąda uwolnienia chińskiego noblisty Laureaci Pokojowej Nagrody Nobla apelują o poszanowanie praw człowieka i sprawiedliwość na świecie.
Tagi: lech wałęsa, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz