Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
narkotyki
08.11.2010 14:30

Legalizacja wszystkich narkotyków. Koniec potęgi karteli?

Polityk z partii Zielonych wierzy w skuteczność zniesienia kar.

Podziel się
Dodaj komentarz
(podfoto/iStockphoto)

Niemiecki polityk z partii Zielonych Tom Koenigs zaproponował stopniową legalizację produkcji, handlu i konsumpcji narkotyków. Jego zdaniem tylko w ten sposób możliwa będzie skuteczna walka z kartelami narkotykowymi.

W artykule opublikowanym na łamach niemieckiego dziennika _ Frankfurter Rundschau _ Koenigs pisze, że _ polityka narkotykowej prohibicji _ przyczyniła się do wywołania krwawych wojen narkotykowych, takich jak te, które obecnie toczą się w Meksyku i Gwatemali na oczach świata.

Dodaje, że mafie narkotykowe korumpują instytucje demokratycznych państw, co uniemożliwia skuteczną walkę z narkobiznesem.

_ - Tylko stopniowa depenalizacja produkcji, handlu i konsumpcji narkotyków na całym świecie może zakończyć tę wojnę, której nie da się wygrać w drodze wojskowych, policyjnych i prawnych represji _ - ocenił polityk, który przewodniczy komisji praw człowieka niemieckiego Bundestagu.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/151/t32919.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/co;trzeci;belgijski;kierowca;zazywal;narkotyki,150,0,703382.html) Co trzeci belgijski kierowca zażywał narkotyki

Jego zdaniem prohibicja tylko winduje zyski mafii narkotykowych. Koenigs pisze, że po dziesięcioleciach nieskutecznej polityki walki z narkobiznesem potrzebna jest _ radykalna zmiana myślenia _.

Ocenia, że legalizacja narkotyków w Niemczech nie wpłynęłaby na wzrost konsumpcji. _ - Gdy Portugalia w 2001 r. jako pierwszy kraj europejski zalegalizowała posiadanie wszystkich narkotyków, nie ziścił się żaden czarny scenariusz apologetów narkotykowej prohibicji, jak nieokiełznana konsumpcja narkotyków czy upadek Lizbony jako turystycznego raju narkotykowego _ - pisze Koenigs.

Według przytoczonych przez niego danych między 2001 a 2006 r. konsumpcja narkotyków wśród młodzieży spadła w Portugalii z 2,5 do 1,8 procent. W 1999 r. w wyniku spożycia narkotyków zmarło w tym kraju 400 osób, a w 2006 - 290. Na początku listopada podano, że liczba śmiertelnych ofiar krwawej wojny narkotykowej w Meksyku przekroczyła w ciągu jednego roku 10 000. W latach 2001-2007 w wojnach mafii ginęło rocznie od 1 000 do 2 300 osób.

Tagi: narkotyki, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz