Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Lekarz i położna oskarżeni o nieumyślne spowodowanie śmierci płodu
Ginekolog-położnik Ryszard Sz. oraz położna Alina S. z tarnobrzeskiego szpitala zostali oskarżeni przez tamtejszą prokuraturę o nieumyślne spowodowanie śmierci dziecka w łonie matki przez zaniedbania.

Akt oskarżenia w tej sprawie został w poniedziałek skierowany do Sądu Rejonowego w Tarnobrzegu.


Jak poinformował PAP Marek Grela z Prokuratury Okręgowej w Tarnobrzegu (Podkarpackie), chodzi o to, że oboje oskarżeni nie zareagowali właściwie na złe wyniki badań kardiotokograficznych (KTG) płodu.

Do zdarzenia doszło w grudniu 2006 roku. Badanie KTG u 22-letniej kobiety wykazało, że zanikają czynności życiowe płodu (wyniki z poprzedniego dnia były prawidłowe). Mimo to położna Alina S. uznała, według aktu oskarżenia, że wyniki są dobre i nie powiadomiła lekarza dyżurnego Ryszarda Sz. o tym, że dzieje się coś złego z dzieckiem w łonie matki. Lekarz sam, dopiero po godzinie, zauważył złe wyniki badań, jednak nie wydał dyspozycji ciągłego monitorowania płodu.

Jak dodał Grela, biegli z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego uznali, że był to stan zagrożenia ciąży i należało wówczas niezwłocznie podjąć działania.

Tymczasem następne badanie KTG wykonano z kolejnym opóźnieniem. Dopiero po nim ciężarna trafiła na salę operacyjną w celu wykonania cesarskiego cięcia.

"Było już jednak za późno - dziecko zmarło wskutek ostrej wewnątrzmacicznej zamartwicy płodu" - powiedział prokurator.

Dodał, że zdaniem biegłych gdyby cesarskie cięcie wykonano po pierwszym badaniu KTG, czyli około dwóch godzin wcześniej, to "z wysokim prawdopodobieństwem dziecko by przeżyło".

Ani lekarz, ani położna nie przyznali się do zarzucanego im czynu. Za nieumyślne spowodowanie śmierci człowieka grozi kara od trzech miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności.

Śledztwo w tej sprawie wszczęto zaraz po zdarzeniu. W styczniu 2008 roku przedstawiono podejrzanym zarzuty. Jednak oczekiwanie na konieczne opinie uzupełniające biegłych znacznie wydłużyło czas skierowania do sądu aktu oskarżenia.(PAP)

api/ itm/ jbr/

wyniki, opinia, badania, lekarze, śmierć, oskarżony, położna, nieumyślne
PAP
INFORMACJA
Zamieszczone na stronach internetowych portalu Money.pl materiały sygnowane skrótem PAP stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP będącego bazą danych, której producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Money.pl na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP SA zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.